Українці зможуть подати через додаток «Дія» заяву до Міжнародного реєстру про відшкодування збитків, завданих внаслідок російської агресії, повідомляє пресслужба Міністерства юстиції України.
«Подання заяв через «Дію» до Міжнародного реєстру збитків – важливий крок для фіксації збитків та підтвердження усіх втрат, завданих Росією. «Дія» стає важливою частиною передачі і відображення масштабів збитків, щоб в подальшому запустити компенсаційний механізм», – зазначив віцепрем’єрміністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Зазначено, що перший етап розпочнеться у квітні цього року – українці зможуть сформувати заявки про пошкоджене або зруйноване житлове нерухоме майно за наявності акту про обстеження від місцевої влади. З часом планується дозволити подавати заяви до Реєстру збитків навіть за умови, якщо людина не зверталась до місцевої влади.
Також у Міністерстві юстиції обіцяють розширити перелік категорій збитків через агресію РФ. Як анонсується, згодом до Реєстру можна буде подавати заяви через «Дію» щодо:
- завданої шкоди життю та здоров’ю;
- примусового переміщення та вимушеного переселення;
- злочину катування та сексуального насильства;
- інших ушкоджень та завданих збитків.
У майбутньому заяви про завдану шкоду бізнесу та інфраструктурі зможуть подати юридичні особи та держава, вказано у повідомленні.
Напередодні у Києві запрацював офіс Реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України. Під час відкриття генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич зазначила, що штаб-квартира Реєстру збитків розташована в Гаазі, але офіс у Києві потрібен для підтримки робочих зв’язків з українськими органами влади. Крім того, в представництві будуть підтримувати потенційних заявників.
Читайте також: Уряд схвалив два документи для функціонування Міжнародного реєстру збитків, завданих Росією – Шмигаль
В Міністерстві юстиції України повідомляли, що у квітні 2024 року постраждалі від агресії РФ проти України зможуть подати заяву до Міжнародного реєстру збитків. До нього прийматимуть заяви, «які стосуватимуться збитків і шкоди, заподіяних фізичним особам, які втратили житло в результаті російської агресії».
У відомстві очікують, що в рамках першого етапу до міжнародного реєстру надійдуть сотні тисяч звернень, оскільки в українському реєстрі вже зафіксовано близько 500 тисяч заяв на компенсацію.
Про створення Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією РФ проти України, оголосили у травні 2023 року. На той момент понад 40 країн та ЄС приєдналися або висловили намір приєднатися до угоди про Реєстр збитків.
Відомо, що потреби на відбудову України складають вже майже 486 мільярдів доларів. Такі результати третьої оцінки збитків і потреб (RDNA3), яку український уряд провів спільно зі Світовим банком.
RDNA3 – це оцінка збитків і потреб на відновлення України, над якою спільно працюють уряд, Світовий банк, Єврокомісія, ООН та інші партнери. Вона включає завдання від Багатосторонньої координаційної платформи донорів, а також інвестиційні пріоритети уряду України щодо відновлення країни.