Володимир Зеленський вважає, що західні партнери повинні підтримувати українські відповіді по критичних об’єктах інфраструктури на території Росії. Зокрема, йдеться про нафтопереробні та військові заводи.
Про це він сказав під час зустрічі з фінським президентом Александром Стуббом в Києві 3 квітня, відповідаючи на запитання журналістів щодо реакції ООН на удари по об’єктах у Татарстані.
«Росія окрім сили нічого не розуміє. І всі засудження щодо незаконно окупованих наших територій, ударів по нашій енергетиці, блекаутів, які ми пережили за час цих двох років, підривів нашої інфраструктури, наших гідроелектростацій. Всі ці засудження не призвели до зменшення атак Російської Федерації. Ці люди розуміють тільки одне – коли є потужна відповідь», – сказав Зеленський.
Щодо засудження ООН ударів по території Росії, президент зауважив, що «для того, щоб зрозуміти, як вижити в Харкові, як людям жити без світла, без води, треба, приїжджати, дивитися, а потім щось засуджувати або ні».
Читайте також: Блінкен: США не підтримували здійснення ударів поза межами України
Водночас президент Фінляндії заявив, що вважає такі атаки на території Росії прийнятними.
«Питання в ціні на нафту, або у нас із цим якісь труднощі?, – зазначив Стубб. Хто б не атакував, вони знають, що вони роблять, вони роблять це вміло, тому що вони не б’ють по цивільних. Це треба постійно мати на увазі».
Вранці 2 квітня дрони атакували підприємства Татарстана – в Єлабузі та Нижньокамську. Місцева влада заявила, що серйозних руйнувань немає, а технологічний процес підприємств не порушений. Українські медіа з посиланням на джерела у ГУР МО повідомили, що це спецоперація українських розвідників. У розвідці уточнили, що безпілотники атакували завод у Єлабузі, на якому збирають іранські «шахеди», маркуючи їх під «Герань-2».
Читайте також: Під час ударів по об’єктах в Татарстані зброя іноземного виробництва не використовувалася – ГУР
Керівництво особливої економічної зони «Алабуга», гендиректор генерального директора Тимур Шагівалєєв заявив, що дрони були «оснащені обладнанням країн НАТО». Про яке саме обладнання йдеться, він не уточнив.
Також повідомлялося, що один з безпілотників спробував ударити по нафтопереробному заводу «ТАНЕКО» та поцілив у технологічну установку, після чого почалася пожежа. Джерело Радіо Свобода повідомило, що атака дронів на нафтопереробний завод у Нижньокамську була спільною операцією Служби безпеки України та Головного управління розвідки. За даними джерела, український дрон влучив в установку первинної переробки нафти на НПЗ. Потужність цієї установки складала 8 мільйонів тонн нафти.
Це була перша атака дронів по території Татарстану від початку повномасштабної війни Росії проти України.
Речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік під час брифінгу 2 квітня закликав припинити удари по «цивільній інфраструктурі» в Росії, відповідаючи на запитання про атаку об’єктів у Татарстані. Він наголосив, що ООН виступає проти таких атак.
У коментарі Радіо Свобода представник Головного управління розвідки Міноборони зазначив, що Україна веде оборонну війну, однак це не означає військові дії лише на її території. Він підтвердив, що на території Росії «не залишається безпечних місць».