Володимир Зеленський, президент України, та Нікушор Дан, президент Румунії, підписали три важливі міждержавні документи 12 березня в Бухаресті. Нові угоди стосуються співпраці в енергетичному секторі, спільного виробництва оборонної продукції та стратегічного партнерства між державами.
Нікушор Дан підкреслив: «Ми не повинні приховувати: історично між нашими країнами існувала недовіра. Ця недовіра має зникнути. Дві країни виходять на взаємну довіру та несуть спільну відповідальність за цю частину Європи, за її громадян та за весь регіон. У документі та в обговореннях, які ми мали, ми говорили про війну в Україні, про постійну підтримку, яку пропонує Румунія. Ми говорили про військову співпрацю, про зв’язок, про спільні енергетичні проєкти, про інтеграцію України до ЄС, і ми підтвердили підтримку Румунією цьому процесу».
Румунський лідер також зазначив, що отримав «гарантії щодо продовження функціонування шкіл румунською мовою та щодо всіх інших прав румунської меншини».
Зеленський у свою чергу подякував Румунії «за принципову позицію, яку вона займала протягом чотирьох років війни». Він сказав: «Румунія, разом з іншими державами, допомогла нам захистити наших громадян. У нас є спільна декларація щодо розвитку оборонного потенціалу, що є правильним кроком для розвитку нашої співпраці. Дякую також за підтримку європейського шляху. Сьогодні ми підписали угоду про стратегічне партнерство. Румунія та Україна мають великий економічний потенціал. Ми будуємо дві нові лінії електропередач з Румунією, що є взаємовигідним для наших країн».
Цей візит не є першим для Зеленського до Румунії з початку повномасштабної війни. У жовтні 2023 року президент України відвідував Бухарест для зустрічі з тодішнім президентом Клаусом Йоганнісом.
Нікушор Дан розпочав свій термін на посаді президента Румунії 26 травня 2025 року після перемоги на повторних виборах.