Родичі 24-річної кримської татарки Хатідже Буюхчан, яку затримали 7 травня, досі не мають інформації про її місце перебування. Про це повідомив перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял, посилаючись на розмову з матір’ю затриманої. За його словами, ситуація більше схожа на викрадення, ніж на офіційне затримання.
Обставини затримання та реакція родини
«Це навіть не затримання – це фактично та буквально викрадення. Ще ввечері 6 числа мама з нею розмовляла рано-вранці. Сьомого телефон уже не відповідав, а якимось неймовірним чином вдалося дізнатися, що її затримали, швидше за все, співробітники ФСБ, бо ніхто інший там, у Криму, цим не займається», – розповів Джелял.
За його словами, родина Хатідже не має жодної інформації про її місце перебування та стан справ із правовою допомогою.
“Єдине, що відомо точно – до матері звернулися представники ФСБ і сказали: “Дивіться, не здіймайте галасу, нічого не розповідайте – буде лише гірше”. Це традиційні рекомендації від ФСБ”
.
Активісти та правозахисники наголошують, що подібні випадки свідчать про систематичне порушення прав кримських татар та інших мешканців півострова російськими силовиками. Викрадення та затримання без суду та доведених обґрунтованих підстав стають дедалі частішими у Криму, сприяючи залякуванню населення.
Як повідомляє Кримськотатарський ресурсний центр, 6 травня Хатідже Буюхчан виїхала автобусом зі Старого Криму до Сімферополя і зникла. Її телефон був вимкнений, і рідні не могли визначити її місцезнаходження. 7 травня стало відомо, що її затримали російські силовики, проте причини та місце утримання залишаються невідомими. Це черговий приклад незаконного затримання, спрямованого на залякування молоді Криму.
Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зазначає, що протягом останнього року російські силовики в Криму посилили переслідування жінок, які беруть участь у протестних акціях проти окупації півострова. За даними «КримSOS», у 2024 році більше ніж 56 кримчан зазнали переслідувань через звинувачення у зв’язках із забороненими організаціями, державній зраді, шпигунстві, публічних висловлюваннях, організації диверсій або закликах до насильства.