Головна Політика Закон про пом’якшення покарання за дезертирство можуть ухвалити в середині серпня – нардеп Осадчук

Закон про пом’якшення покарання за дезертирство можуть ухвалити в середині серпня – нардеп Осадчук

by Max

У середині серпня Верховна Рада може розглянути законопроєкт про пом’якшення покарання за дезертирство №11322 в остаточній редакції, але він ще потребує доопрацювання. Про це в ефірі Радіо.Свобода (проєкт Свобода.Ранок) розповів перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності (партія «Голос») Андрій Осадчук.

Він каже, що є сумніви в тому, як цей закон буде працювати в реальному житті:

«Буде час подати правки. В роботі Верховної Ради буде перерва, тобто є близько трьох тижнів, щоб з юристами-військовими, юристами з комітету і депутатами намагатися максимально чітко виписати ці моменти. Бо мене дуже турбує, як в реальному житті це буде застосовуватися».

Осадчук пояснює, що законопроєкт, який був ухвалений Верховною Радою у першому читанні 16 липня, дає можливість людині, яка вперше вчинила самовільне залишення частини (СЗЧ) чи дезертирство, звернутися до прокуратури чи суду із заявою про готовність до повернення до військової служби.

Читайте також: Засідання ставки: Зеленський заслухав доповідь Сирського про ситуацію «на основних напрямках»

Таким чином таку людину не будуть притягати до відповідальності і навіть не буде зафіксовано факту скоєння військового злочину. Таке повернення до війська має відбутися через звернення командира, який готовий взяти до себе на службу військового-втікача.

«Звільнення і повернення у війська буде за зверненням командира. Але була велика дискусія, що означає «командир», і якого саме командира? Оскільки значна кількість внутрішніх конфліктів пов’язана саме з командирами, де служили ці (які вчинили СЗЧ чи дезертирство – ред.) військові. Разом з Міноборони в дискусіях ми вирішили, що цей командир має бути не лише безпосереднім командиром конкретного цього військовослужбовця, а будь-який командир, який погоджується взяти такого військовослужбовця в частину під своє командування», – пояснює Осадчук попередню процедуру нового закону.

Окрім того, перший заступник голови комітету ВР з питань правоохоронної діяльності каже, що ще півтора роки тому – у листопаді 2022 року – представники Міноборони та Генштабу зверталися до комітету з проханням внести зміни до Кримінальний кодекс про самовільне залишення частини та дезертирство, щоб, навпаки, посилити відповідальність за ці порушення.

Читайте також: «Де ходять обіцяні гроші?» Охоронці неба не отримують виплати за бойові

За півтора роки вони звернулися знову вже зі зворотнім запитом, розповідає Осадчук:

«Верховна Рада в грудні 2022 року фактично «закрутила гайки» в частині військових злочинів з метою посилення дисципліни… А через півтора року знову звернулися Міноборони і Генштаб, щоб «щось зробити з СЗЧ». Кількість СЗЧ є значною. І я так думаю, що Державне бюро розслідувань просто фізично не справляється і, напевно, в нас немає такої можливості ув’язнювати таку значну частину людей. Вирішили піти асиметричним шляхом».

У січні 2023 року президент Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон, який посилює відповідальність для військових, зокрема, за самовільне залишення військової частини, місця служби чи поля бою, дезертирство, непокору і невиконання бойових наказів.

Тодішній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний підтримав закон і просив президента його підписати, натомість на ухвалення документа різко відреагувало громадянське суспільство і правозахисники.

Ще новини