Народні депутати України виступили з ініціативою дозволити виїзд за кордон чоловікам віком до 25 років, які не підлягають мобілізації під час війни. Відповідний законопроєкт №13685 був зареєстрований у Верховній Раді 22 серпня.
Цей документ вносить зміни до закону, що регулює порядок виїзду та в’їзду в Україну, уточнюючи ст. 6 Закону «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України». Він передбачає винятки для осіб до 24 років, які не підлягають призову.
«Тимчасове обмеження права на виїзд з України не може встановлюватися стосовно призовників та військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації у поточному та наступному роках у зв’язку з недосягненням ними віку призову на військову службу під час мобілізації».
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що для запобігання зловживанням правом на виїзд з України з метою уникнення виконання конституційного обов’язку захисту Вітчизни, доцільно зберегти існуюче обмеження для чоловіків, яким 25 років виповнюється у поточному чи наступному роках.
Автори законопроєкту вважають, що заборона на виїзд чоловіків віком від 18 до 25 років створює серйозні перешкоди для повернення молодих людей в Україну, ускладнює підтримку зв’язку з рідними та Батьківщиною, а також провокує їх на пошук шляхів обходу закону.
12 серпня президент України Володимир Зеленський заявив, що доручив уряду спростити процедуру перетину кордону для молодих українців у співпраці з військовим командуванням.
З початком широкомасштабної агресії росії проти України та введенням воєнного стану було встановлено обмеження на виїзд за кордон для військовозобов’язаних та призовників чоловічої статі віком від 18 до 60 років.