У Стамбулі відбулася зустріч українських, американських і турецьких делегацій, під час якої обговорювалися можливі механізми досягнення справедливого та тривалого миру в Україні. Учасники переговорів акцентували на необхідності завершення війни на основі стійкого і справедливого миру, а також підкреслили, що повне та безумовне припинення вогню є ключовою умовою для подальших рішень.
Основні питання переговорів
На зустрічі були розглянуті гуманітарні питання, зокрема питання звільнення українських полонених і повернення депортованих дітей. За повідомленнями українського Офісу президента, це є пріоритетами для Києва. Також обговорювалися необхідність конкретних рішень щодо припинення військових дій.
«Усі сторони чітко наголосили: війна має завершитися стійким і справедливим миром, а повне та безумовне припинення вогню – основа для подальших рішень», – зазначає офіс президента.
Реакція та позиції учасників
Міністр закордонних справ України Рустем Умєров під час переговорів підкреслив, що українська делегація прибула до Стамбулу з метою «реального просування миру», отримавши відповідний мандат від президента Володимира Зеленського. За його словами, зараз важливо, щоб росія довела свою серйозність та зробила конкретні кроки, серед яких – безумовне і тривале припинення вогню щонайменше на 30 днів.
“Росія зіткнулася з моментом, коли їй потрібно довести, що вона налаштована серйозно. Потрібні конкретні рішення, перш за все – безумовне, повне та тривале припинення вогню щонайменше на 30 днів”
Зараз у Стамбулі триває зустріч української та російської делегацій. Перед цим завершилися тристоронні переговори з участю України, США і Туреччини. Українські представники наголосили на готовності до повного припинення вогню і прямих переговорів на вищому рівні, а також висловили вимоги щодо гуманітарних кроків – повернення депортованих дітей і обміну військовополоненими за формулою «всіх на всіх».
Затверджуючи склад української делегації, президент Володимир Зеленський доручив участь 12 посадовцям, на чолі з міністром оборони Рустемом Умєровим, для ведення прямих переговорів із представниками росії.