Головна Події Суд передав київський «Гулівер» в управління АРМА

Суд передав київський «Гулівер» в управління АРМА

by Max

Шевченківський районний суд Києва передав майно торговельно-розважального центру «Гулівер» бізнесмена Віктора Поліщука в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

Як повідомляє пресслужба суду, при цьому питання щодо передачі цього майна АРМА для реалізації слідчим суддею не вирішувалося.

«Водночас прокурором в судовому засіданні було уточнено вимоги клопотання в частині вирішення питання виключно передачі майна в управління АРМА, а не для реалізації, а відтак дозвіл на реалізацію зазначеного майна слідчим суддею не надавався», – йдеться у повідомленні.

Додатково у суді зауважили, що предметом досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні, серед іншого, є дослідження фактів ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів), а також легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, в особливо великих розмірах.

У квітні Офіс генпрокурора ініціював передачу київського ТРЦ «Гулівер» в управління АРМА. Це клопотання прокурори подали в межах кримінального розслідування Бюро економічної безпеки щодо ухилення керівництвом ТРЦ від сплати податків на суму 146 мільйонів гривень.

9 квітня 2024 року Київський апеляційний суд задовольнив клопотання прокурора ОГП і наклав арешт на майно ТОВ «Три О», зокрема торговельно-офісний комплекс «Гулівер» у Києві загальною площею 151,8 тисячі квадратних метрів.

Перед цим, у березні, журналісти «Схем» (Радіо Свобода) опублікували розслідування, в якому розповіли про те, як структури бізнесмена Віктора Поліщука, який володіє «Гулівером» і мережею «Ельдорадо» і має родинні зв’язки з керівництвом Російської Федерації, протягом усього 2022 року не повертали борги державним банкам України, посилаючись на фінансові труднощі, і до них не було застосовано жодних штрафних санкцій. При цьому, в той же період компанії Поліщука скуповували елітні автомобілі на десятки мільйонів гривень, на яких, в тому числі, пересувається сам бізнесмен, подорожуючи за кордон.

Торгівельно-розважальним і бізнес-центром «Гулівер» керує дружина бізнесмена Поліщука – Лілія Різва, а компанія «Три О» (юридична назва комплексу) є формальним власником – в реєстрі зазначений її двоюрідний брат. Утім, про те, що саме Поліщук є власником комплексу, неодноразово повідомляли ЗМІ із посиланням на численні джерела на ринку. У своєму розслідуванні «Схеми» опублікували договір поруки по кредиту за «Гулівер», особисто підписаний Віктором Поліщуком.

«Схеми» виявили, що власник «Гуліверу» заборгував державним «Ощадбанку» й «Укрексімбанку» близько 14 мільярдів гривень, які має повернути до 2044 року – за умовами реструктуризації цього боргу на пільгових для позичальника умовах. Але через повну зупинку виплат у перший рік повномасштабного вторгнення, державні банки вже недоотримали від його структур близько 500 мільйонів гривень.

При цьому, «Схеми» звернули увагу на те, що сам Віктор Поліщук продовжує купувати елітні автомобілі.

В «Ощадбанку» пояснили свою неготовність займатися примусовим стягненням застави або грошей із Віктора Поліщука тим, що застосування цих варіантів врегулювання «означатиме фактичне припинення відносин із боржником у ситуації, коли він згоден і готовий співпрацювати з АТ «Ощадбанк» щодо погашення заборгованості». Що ж до пільгових для позичальника умов реструктуризації боргу, які були затверджені у 2020 році на наступні чверть століття під значно нижчу за ринкову процентну ставку, у банку пояснили, що ухвалили це рішення, зважаючи, серед іншого, на «перебування боржника у критичному фінансовому стані».

В «Укрексімбанку» на запитання Радіо Свобода про пільгові умови для Поліщука також зауважили, що умови реструктуризації залежать від виду діяльності, поточного фінансового стану боржника, перспектив відновлення бізнесу та фінансового навантаження.

Крім того, журналісти встановили, що під час воєнного стану Поліщук декілька разів виїжджав за кордон на підставі документів із ознаками підробки. Бізнесмен подавався в систему «Шлях» як водій-волонтер, але не привозив заявлену допомогу, а іноземна компанія, яка нібито мала її передати, заявила, що не робила цього і її ім’ям скористались без відома організації. Також Віктор Поліщук двічі виїжджав за кермом вантажівки, влаштовуючись у штат фірми-перевізника на посаду водія, але обидва рази вантажів не привозив, а повертався в Україну вже на своєму пасажирському «Мерседесі».

Після виходу журналістського розслідування Нацполіція і САП розпочали два кримінальних провадження. Зокрема, Спеціалізована антикорупційна прокуратура зареєструвала провадження за статтею «зловживання владою або службовим становищем».

Віктор Поліщук та Ірина Круппа залишили без відповіді надісланий редакцією детальний перелік запитань.

Напередодні повномасштабного вторгнення РФ Поліщук посідав 36-те місце у списку найзаможніших українців у рейтингу Forbes. Пік розвитку його бізнесу припав на часи президентства Віктора Януковича. Поліщука називали одним із «гаманців» так званої «сім’ї» – олігархічно-політичного клану колишнього президента-втікача. Саме тоді Поліщук набув великих активів у сфері фінансів, роздрібної торгівлі й нерухомості. Згодом з’явилася інформація про родинні зв’язки його дружини Лілії Різвої з Кремлем. Виявилося, що вона є племінницею дружини Дмитра Медведєва – експрезидента РФ, а нині – заступника голови Ради безпеки Росії.

Ще новини