Сполучені Штати Америки висловили пропозицію Ірану передати свої запаси збагаченого урану третій країні, зокрема росії, в рамках нової угоди, що стосується іранської ядерної програми. За інформацією видання The Guardian, яке не наводить конкретні джерела, така ініціатива викликала неоднозначну реакцію.
Про це розповідає Наголос
Іран протистоїть пропозиції США
Згідно з даними видання, Іран, ймовірно, заперечуватиме цю пропозицію.
«Це питання, яке вважається одним з ключових каменів спотикання на шляху до майбутньої угоди, було порушене на перших, переважно непрямих переговорах, що відбулися в Мускаті, Оман, між міністром закордонних справ Ірану Аббасом Арагчі та спеціальним посланцем Дональда Трампа Стівом Віткоффом»
, – йдеться у статті Guardian.
Складна ситуація з ядерною програмою
Тегеран стверджує, що запаси збагаченого урану, накопичені протягом останніх чотирьох років, повинні залишатися в країні під контролем Міжнародного агентства з атомної енергії ООН. Іран розглядає це як засіб захисту на випадок, якщо майбутня адміністрація США вирішить вийти з угоди, як це сталося за президентства Дональда Трампа у 2018 році.
Іран також попереджає, що якщо запаси залишать країну, а США знову відмовляться від угоди, то йому доведеться починати з нуля у збагаченні урану до більш високого ступеня чистоти. Представник США на Близькому Сході, Стів Віткофф, у своєму інтерв’ю каналу Fox News зазначив, що будь-яка угода з Іраном буде зосереджена на деталях, пов’язаних із перевіркою програм збагачення урану та озброєнь.
Дипломати з Тегерана та Вашингтона нещодавно провели перший раунд ядерних переговорів в Омані, які обидві сторони охарактеризували як «позитивні» та «конструктивні». Дональд Трамп, президент США, підкреслив своє бажання запобігти тому, щоб Іран отримав ядерну зброю, тоді як Іран наполягає на мирному характері своєї ядерної програми та закликає до скасування санкцій, які негативно впливають на його економіку.
Трамп також заявив, що в разі відсутності угоди можуть бути завдані військові удари по іранських ядерних об’єктах, з можливим залученням Ізраїлю. Тегеран відкинув ці погрози, вважаючи їх «образою» миру та безпеки. За оцінками експертів, Іран здатен збагатити достатню кількість урану для виготовлення однієї ядерної бомби менш ніж за тиждень, а для кількох бомб – протягом місяця.