Угорщина ухвалює рішення про блокування 90-мільярдної позики для України та 20 пакетів санкцій, допоки не буде відновлено постачання нафти через трубопровід «Дружба». З такою заявою виступив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто на пресконференції в Брюсселі.
«Поки українські політики не відновлять постачання, поки вони тримають Угорщину в умовах нафтової блокади – це неможливо висловити інакше. Ні 90 мільярдів, ні 20-й пакет санкцій, ні будь-яке інше рішення на користь України ми не підтримаємо. Державам-членам ЄС усе одно доведеться це прийняти», – підкреслив Сійярто.
Зупинку постачань через «Дружбу» угорський урядовець назвав «суто політичним рішенням», зазначивши, що на його думку, не існує жодних фізичних чи технічних причин для його відновлення.
«У суботу український уряд оголосив, що за місяць буде відновлено подачу по «Дружбі». А що таке за місяць? Це тиждень після угорських виборів», – звернув увагу урядовець на збіг, що, на його думку, доводить політизованість рішення українського уряду.
Сійярто також повідомив, що тристороння зустріч у Брюсселі за участі Угорщини, Словаччини та України, яка була запланована на 16 березня, скасована українською стороною. Радіо Свобода звернулося за коментарем до українського диппредставництва в Брюсселі, відповідь буде оприлюднено згодом.
Угорський міністр підтвердив, що його уряд не має наміру відмовлятися від російської нафти, незважаючи на загальну політику Європейського Союзу в цьому напрямку. «Ми не хочемо бути в ситуації, коли нас забезпечує лише Хорватія, тому що ви ніколи не повинні опинятися в ситуації залежності від одного джерела», – пояснив Сійярто.
Він також зазначив, що накопичених нафтових запасів Угорщині вистачить на 86 днів, і повторив намір блокувати 90-мільярдну позику Україні, поки постачання сировини через «Дружбу» не буде відновлено.
«Поки ми перебуваємо під нафтовою блокадою, ми не погодимося на це рішення», – резюмував Сійярто.
Словаччина та Угорщина продовжують блокувати виділення багатомільярдного кредиту Україні, про який лідери ЄС домовилися на саміті в грудні. Обидві країни заявили, що зберігатимуть вето, поки не відновиться транспортування російської сировини нафтопроводом «Дружба».
Однак українські посадовці стверджують, що нафтопровід був пошкоджений у результаті російських обстрілів наприкінці січня. Угорські та словацькі посадовці заперечують це твердження, стверджуючи, що нещодавно опубліковані супутникові дані свідчать про відсутність технічних або експлуатаційних причин для негайного відновлення роботи трубопроводу.
Нафтопровід «Дружба» забезпечує транспортування російської нафти до Європи, зокрема до Угорщини та Словаччини.