Український парламент одностайно підтримав депутатський запит до президента Володимира Зеленського щодо посмертного присвоєння звання “Герой України” кримчанину, громадському активісту та військовослужбовцю Геннадію Афанасьєву. Це рішення стало важливим визнанням його внеску у боротьбу за незалежність та цілісність України.
Боротьба та громадська діяльність Геннадія Афанасьєва
За словами народної депутатки Таміли Ташевої, «Він із самого початку боровся проти російської окупації Криму і був одним із тих, хто в перші ж дні повномасштабного вторгнення став на захист зі зброєю в руках. З перших днів російської операції з окупації Криму він брав активну участь у патріотичних заходах, відкрито виступав проти спроби анексії півострова і підтримував боротьбу за єдину Україну». Розповідаючи про його діяльність, депутатка підкреслила, що електронна петиція з проханням надати Афанасьєву звання Героя України зібрала понад 25 тисяч підписів громадян. Громадські організації та правозахисники закликають державу присвоїти йому цю найвищу нагороду.
“Генадій Афанасьєв – це приклад справжнього патріотизму, незламного духу і відданості Україні. Він залишиться у пам’яті як Герой, який віддав своє життя за свободу й незалежність рідної землі”, – зазначила вона.
Історія життя та героїчна смерть
Геннадій Афанасьєв був відомий у кримському середовищі як юрист і фотограф із Сімферополя. У 2014 році він став фігурантом справи «кримських терористів» після активної протидії російській анексії півострова. Тоді його затримали співробітники ФСБ у Сімферополі за звинуваченням у підготовці терактів, що правозахисні організації визнали політично мотивованим переслідуванням і оголосили його політв’язнем. Всього він перебував у російському ув’язненні 767 днів.
Після звільнення у 2016 році афанасьєв став автором проєкту Радіо Свобода – Крим.Реалії. У грудні 2022 року він загинув у Луганській області, захищаючи Україну у складі 130-го батальйону ТРО 241-ї бригади ЗСУ. Ще у перший день повномасштабного вторгнення він пішов у військкомат і з того часу брав участь у бойових діях.
11 квітня стало відомо, що Геннадію Афанасьєву посмертно присудили український орден “За мужність” III ступеня за героїзм і самовідданість. Його життя і боротьба стали символом незламності українського народу.
На церемонії прощання, яка пройшла у Києві на території Михайлівського Золотоверхого собору, був відспіваний колишній політв’язень. Поховали його у місті Вишневому, вшанувавши пам’ять героїчного захисника України.