У суботу близько 10.00 польські мітингувальники почали блокування пункту пропуску «Медика-Шегині». За попередньою інформацією, акція триватиме 48 годин з можливим продовженням, йдеться у повідомленні Державної прикордонної служби України.
«Як повідомлялось раніше, на в’їзд в Польщу не пропускатимуться транспортні засоби вагою більше 3,5 тон. Окрім цього, на виїзд з Польщі пропускатимуться по одному вантажному транспортному засобу в годину. Обмеження не стосуватимуться категорії легкових автомобілів та автобусів», – кажуть прикордонники.
За даними ДПСУ, наразі накопичення вантажних транспортних засобів перед пунктом пропуску на виїзд з України не спостерігається. На вʼїзд в Україну знаходиться близько 150 вантажівок. Самі ж мітингувальники перебувають за кілометр від польського пункту пропуску «Медика».
Напередодні польські фермери заявили, що планують обмежити рух перед пунктом пропуску «Медика – Шегині».
Лідер організації «Підкарпатське ошукане село» Роман Кондрув у коментарі Радіо Свобода розповів, війт Медики не дала згоду на початок протесту, але фермери звернулися до суду і отримали дозвіл на проведення акції поблизу кордону.
«Ми не проти України, ми солідарні з Україною, цей протест скерований проти Урсули фон дер Ляєн і проти європейських структур, щоб вони не підписали угоди з «Меркосур», із країнами Південної Америки. Ми хочемо звернути увагу на важку ситуацію польського фермера, хочемо, щоб прем’єр Туск доніс Урсулі фон дер Ляєн, що ми не погоджуємося з напливом сільськогосподарських товарів з Південної Америки, які мають низькі стандарти», – каже Кондрув.
Інформація про нові можливі фермерські протести з’явилася ще 8 жовтня. Акцію анонсувала організація «Підкарпатське ошукане село» у своїх соцмережах. Це викликало стурбованість серед українських підприємців і вони почали звертатися до бізнес-асоціацій, аби ті діяли на випередження і спробували запобігти можливому блокуванню кордону. Про це Радіо Свобода повідомив керівник аналітичного центру Спілки українських підприємців Геннадій Радченко. За його словами, «вимоги польських фермерів суто внутрішні і не мають жодного стосунку до України».
9 лютого 2024 року в Польщі розпочався страйк фермерів, оголошений профспілкою «Солідарність». Вони блокували всі пункти пропуску, а також дороги й автомагістралі в окремих воєводствах.
Крім заборони імпорту сільськогосподарської продукції з України, польські мітингарі виступають проти європейської аграрної політики, зокрема, проти впровадження «зеленого ладу» – йдеться про низку екологічних і кліматичних вимог. Також серед вимог – підтримка тваринництва.
20 березня польські протестувальники вийшли на загальнонаціональний страйк. Акції аграріїв відбувалися у майже 600 місцях і в них брали участь приблизно 70 тисяч людей.
Раніше посол України в Польщі Василь Зварич розповів, що вже застосовано певні обмеження у торгівлі з Україною.