306534

Росія вирішила побудувати стіну на кордоні з Україною – в Криму. Закуповувати будуть 50 км загородження та техніки. Обіцяють оснастити все передовими технологіями. Вже і тендер оголосили. Аукціон пройде 16-го жовтня, а всі заявки компанії мають подати до 11-го жовтня.

Гроші витрачатимуться з федерального бюджету – 219, 9 млн рублів ($3,5 млн). Остаточно завершити роботи планують у грудні 2017-го. Зрозуміло, що за такий проміжок часу можна хіба натягнути сітку та вирити рів, як це роблять у нас.

Здавалося б, для чого все це робиться? Зупинити українську контрабанду в Крим? Так тут не у стіні справа, а в прикордонниках. Можливо, таким чином росіяни хочуть уникнути історій з проривом українських "диверсантів" на півострів, як рік тому в історії з Пановим. Тоді взагалі у російських ЗМІ описували ледь не бойовик і те, як українські "диверсанти" через Сиваш, під прикриттям танку і БТР, опинилися на півострові, обстріляли десантників, вбивши одного і так далі.

І тут – стіна. Здавалося б, навпаки, потрібно робити все, щоб унеможливити варіанти, згідно з якими такі історії більше не вийде придумати. Бо на "диверсантів" можна списати все, що завгодно.

Загалом, мета будівництва стіни досить проста – до кінця 2017-го року потрібно максимально освоїти бюджетні кошти, щоб вони не згоріли. І навіть пояснити все можна – Україна збирається збільшити кількість постів на кордоні з Росією. Окрім цього, у нас нібито реалізується проект "Стіна", який за два роки виконаний всього на 12% і НАБУ навіть затримує підозрюваних у крадіжці грошей проекту. Чим росіяни гірші – побудують власну стіну.

Крим в цілому став досить гарним інструментом для освоєння коштів федерального бюджету Росії.

Так, за три роки федеральний центр витратив на Крим не менше 470 млрд рублів ($8 млрд), підрахував РБК на основі даних про виконання федерального бюджету і бюджетів Криму і Севастополя. Значна частина коштів надходить на програму соціально-економічного розвитку республіки. І на фоні цих грошей, безумовно, будівництво стіни на кордоні виглядає копійчаним.

Ця історія також відбувається на фоні заяви Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, в якій сказано, що Україна має підтримувати діалог з Росією щодо українських в'язнів у Криму заради їхньої передачі, а також зробити все можливе для безперешкодного пересування людей між Кримом та материковою частиною України. Зрозуміло, що це заява заради заяви. І безперешкодним пересування ніхто не робитиме. Ось вам – стіна у відповідь.

Навряд чи вона поліпшить перетин кордону, на якому досить часто є черги, хоча кількість людей, котрі перетинули його, зменшується. Так, згідно із даними Держприкордонслужби за півроку адмінкордон із окупованим Кримом перетнули мільйон осіб, що на 16% менше, ніж в 2016-му році за той самий період.

В окупований Крим пройшли 176 тис. транспортних засобів, що на 32% менше, ніж за шість місяців 2016 року.

Яким є кордон України з Кримом

Ось це схематичне зображення кордону (червона лінія). Він проходить через Червоний Чабан, Сиваш на Арбатську стрілку.

Як Україна може використати кримську стіну

Насправді, Україна цілком може загострювати питання в ООН щодо перешкоджання вільного доступу до окупованої території громадянам держави і всіляко колоти цим Росію. Хоча, окрім слів це нічим не завершиться. Так само теоретично можна подати позов проти Росії щодо спорудження укріплень без погодження з Україною на нашій території.