446803084566903e4f70b8e150d50f92
Новорічні свята пройшли не дуже позитивно для національної валюти. В обмінниках курс уже наближається до 29 за долар, а євро — уже 35. Що буде далі?

Раніше новорічні свята традиційно супроводжувалися незначним посиленням національної валюти, але не цього разу.

Гривня потроху скочується і засмучує українців неприємними подарунками у вигляді девальвації. В кінці тижня в обмінниках долар майже перетнув позначку 29 грн, а євро подорожчало до 35 грн.

Для фінансистів це не стало несподіванкою. Наразі більшість опитаних "Економічною правдою" банкірів не очікують загрозливого падіння. Мовляв, причини негативної динаміки гривні в останні тижні криються в "сезонності".

Раніше гривня традиційно відігравала позиції ближче до весни. Проте цього року у нацвалюти є всі шанси закріпитись на нових психологічних позначках, неприємних для населення.

ЕП з'ясовувала, що відбувається на валютному ринку зараз і які шанси у гривні утриматися на рубежі до 30 за долар у 2018 році.

Минулій рік гривня пройшла набагато краще, ніж передбачали апокаліптичні сценарії. Через торгову блокаду Донбасу чимало фінансистів очікували, що у 2017 році долар буде коштувати не менше 28-30 грн.

Проте гарна кон’юнктура на сировинних ринках допомогла національній валюті втримати позиції. Більше того — влітку 2017 року гривня неочікувано зміцнилась до рівня 25 грн за долар. Посилення могло бути навіть більш суттєвим, якби  в цей час Національний банк не скуповував валюту до золотовалютних резервів.

Ще одним фактором стабільності гривні стало послаблення долара, який знецінився близько на 10% майже до всіх основних валют. Через це відчутно подорожчала євро-валюта. Проте психологічно, в очах населення, гривня виглядала стабільною.

Созон девальвації

У зимовій девальвації Національний банк нічого надзвичайного не бачить. Мовляв це сезонність. Банкіри також не вважають це падіння чимось несподіваним.

"На мою думку, зростання курсу більше носить сезонний характер пов'язаний із зменшенням надходження валютної виручки, зокрема від підприємств аграрного сектора.

Крім того, зростання курсу сприяло значне збільшення вільної ліквідності в банківській системі, викликане бюджетними платежами в останні дні 2017 року", — каже директор департаменту казначейства Піреус Банку Ігор Якобчук.

Схожу думку висловив інший український банкір, який побажав залишитися неназваним. "Після зменшення єдиного казначейського рахунку в грудні з 55 до 5 млрд грн стало очевидно, що тиск на курс суттєво посилиться в січні-лютому", — наголосив співрозмовник.  

Втім, чи буде традиційне зміцнення курсу гривні і наскільки воно буде значним, це питання зараз більше цікавить населення.

Міністерство фінансів заклало в бюджет середньорічний курс на рівні 30,1 грн за долар. Міністр фінансів Олександр Данилюк вважає цей курс цілком правдоподібним.

В НБУ, у свою чергу, вважають, що на цей показник не варто орієнтуватись, адже приклад минулого року показує, що курс може бути і вищим.

Втім, чимало банкірів і представників бізнесу такому прогнозу довіряють. Нещодавно регулятор оприлюднив результати опитування, відповідно до якого бізнес на кінець четвертого кварталу 2017 року погіршив очікування на наступні 12 місяців щодо середньорічного курсу нацвалюти — до 29,3 грн за долар з 28,46 грн. Більшість опитаних — 59,6% — прогнозує, що обмінний курс у 2018 році перевищить 29 грн за долар.

Більш оптимістично налаштовані аналітики ОТП Банку, які у свій базовий сценарій закладають курс на кінець першого кварталу 29 грн за долар.

"В першому кварталі очікується зменшення обсягів виручки від експортерів через зниження цін на продукцію гірничо-металургійного комплексу на світовому ринку. Малоймовірним видається відновлення фінансування України з боку МВФ та інших західних партнерів у І кварталі 2018 року.

Попередні фактори, разом із сезонною активізацією імпортерів та підвищенням соціальних стандартів будуть тиснути на гривню, що стимулюватиме девальвацію національної валюти до 29 грн за долар (максимальна межа) в І кварталі 2018 року", — вважають банкіри.

Зміцнення можливе весною

На думку аналітиків ОТП, відновлення позицій гривні на валютному ринку очікується в ІІ та ІІІ кварталах 2018 року. Проте відновлення це буде лише до рівня 28-27 грн за долар.

Так, більшість базових сценаріїв банкірів сходяться в тому, що весною національна валюта може дещо зміцнитись.

"Зміцнення курсу ми прогнозуємо в другому кварталі  за умови, що буде зважена грошово-кредитна політика, відновлена співпраця МВФ, збережено ціни на світових ринках на основні експортні позиції України.

Також буде мати вплив на динаміку курсу успіхи в напрямі озвученої масової приватизації державних підприємств", — каже казначей одного з українських банків.

Втім за його словами, середньорічний курс гривні на позначці 30 грн за долар вони розглядають як базовий сценарій, отже посилення це може бути незначним.

Тому варто уже забувати про курс 25 грн за долар і сподіватись на весіннє зміцнення до рівня 27-28 грн за долар. Цей сценарій більшість опитаних ЕП банкірів вважають більш вірогідним.

Розслаблятись не варто

Якщо ж, влада і МВФ найближчим часом не знайдуть спільну мову, тоді варто очікувати на ще більше знецінення національної валюти.

"Відсутність позитивної динаміки в питанні підтримки західних партнерів може унеможливити залучення додаткових фінансових ресурсів урядом та державними підприємствами через єврооблігації.

З іншого боку, уряд може піти на збільшення соціальних видатків. Ці фактори разом із сезонним тиском на гривню можуть спричинити девальвацію гривні вище нашого верхнього діапазону 29 грн за долар", — вважають аналітики ОТП.

Схожу думку також висловлює казначей українського банку.

"Гроші МВФ в будь-якому разі мають більше психологічний вплив, адже вони на ринок не потрапляють. Проте, якщо МВФ заявить про призупинення програми офіційно і голосно, тоді можна очікувати на найгірші сценарії.

Більш того, девальвація може посилитись з відкриттям політичного сезону. Наш валютний ринок невеликий і на його динаміку можна впливати навіть незначними об'ємами в ту чи іншу сторону", — констатує банкір.