shengen-1024x450

Брюссель не забуває про Україну, незважаючи на власні клопоти з Brexit. Єврокомісія уважно моніторить хід системних реформ і з нетерпінням чекає на конкретні результати, нагадав у Києві єврокомісар Ган.

Єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Йоганнес Ган

Єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Йоганнес Ган

Єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Йоганнес Ган прибув до Києва, щоб взяти участь у неформальній політичній зустрічі країн "Східного партнерства", яка відбувається в українській столиці 11 та 12 липня. До офіційного початку зустрічі Ган поспілкувався з журналістами і попри київську спеку, на яку він поскаржився, єврокомісар був у доброму гуморі.

"Не вірте тим, хто каже, що ми зайняті іншими викликами, що Brexit впливає на наші рішення щодо України, і вона більше не є головним пріоритетом ЄС", — сказав Ган на прес-конференції і на підтвердження своїх слів повідомив, що в найближчі два тижня до Києва приїдуть єврокомісари з питань енергетики Марош Шефчович та з питань цифрової економіки й інформаційного суспільства Ґюнтер Еттінґер. За словами Гана, високі чиновники Єврокомісії їдуть до Києва для того, щоб "з’ясувати, як ще ми можемо поглибити наші відносини".

Думайте не про вибори, а про реформи

Йоганнес Ган вважає, що від часу його останнього квітневого візиту до Києва, який він здійснив для того, щоб познайомитися з новим українським урядом, владі України вдалося "досягти хорошого прогресу". Водночас єврокомісар зауважив, що українському урядові потрібно більше підтримки у Верховні Раді.

Розмови та чутки про можливість дострокових виборів в Україні не надто добре сприймають у Брюсселі. Там вважають, що вони лише відволікають політиків від їхніх прямих обов’язків. "Я прошу всіх причетних до політики дієвих осіб утриматися від ідеї проведення дострокових виборів і зосередитися на реформах", — напряму звернувся до представників української влади єврокомісар.

Візи скасують у жовтні

Найближчими днями Єврокомісія ухвалить програму з підтримки боротьби з корупцією в Україні на 50 мільйонів євро, триває підготовка програми з підтримки сфери державного управління на 100 мільйонів євро, оголосив під час прес-конференції Ган. За його словами, Брюссель позитивно оцінює "хороші результати" в ухваленні законодавства, необхідного для запровадження реформ в Україні, особливо в сфері боротьби з корупцією, і тепер з нетерпінням очікує його імплементації. Якщо українська влада покаже конкретні результати реформ, то ЄС продовжить надавати їй свою допомогу.

Власне, винагородою за волю до реформ української влади має стати і надання Україні безвізового режиму з ЄС. До речі, згадуючи про візову лібералізацію з Україною, яка останнім часом стала не зовсім "зручною" для Брюсселя темою, Єврокомісар не вдавався до прозорих натяків та умовних форм, а сказав: "Я переконаний, що ми ухвалимо остаточне рішення на початку осені". За його словами, зараз позицію Єврокомісії щодо запровадження безвізового режиму з Україною розглядає Європарламент. Коли ЄП оприлюднить рішення з цього приводу, тоді безвізовий режим схвалить Рада ЄС. І трапиться це, за прогнозом Єврокомісара, не пізніше жовтня.

Корупціонери повинні сісти за ґрати

Проте навіть якщо Україна отримає довгоочікуваний і вистражданий "безвіз" з країнами Шенгенської зони, українській владі не варто спочивати на лаврах. Єврокомісар Ган чітко дав зрозуміти: у Брюсселі не мають ілюзій і чудово розуміють масштаби корупції в Україні. За його словами, корупція впливає на всі сфери життя українців, як на національному, так і на місцевому рівнях. І хоча Україна є надзвичайно привабливими ринком для західних інвесторів, проте наразі чимало хто з них утримуються від вкладання грошей в українську економіку.

З особистих розмов із західними підприємцями Ган зробив висновок, що в Україні їх найбільше лякає корупція. Він також зауважив, що поки що жодне з гучних корупційних викриттів в Україні не завершилося судовим процесом. "А кваліфіковані судові рішення в корупційних справах — дуже важливі", — наголосив Єврокомісар і додав, що великою мірою саме тому ЄС підтримує судову реформу в Україні, "в тому числі й фінансово". В Брюсселі вважають, що Україні не потрібно стільки суддів, проте розуміють, що "буде несправедливо звільнити їх усіх". Тому Ган висловився на підтримку проведення "серйозного процесу перевірки та переатестації усіх українських суддів".