lepen-macron_0

Переможець другого туру виборів у Франції займе місце Франсуа Олланда у «нормандській четвірці». Ле Пен гратиме на користь Путіна. Макрон буде жорстким до Росії, але багато залежатиме від самої України.

Центральними темами президентських виборів у Франції є внутрішньополітичні питання. Не менш важливим є і ЄС, адже двоє з чотирьох кандидатів-фаворитів демонстрували євроскептицизм. У підсумку, до другого туру вийшов центрист Еммануель Макрон, якого вважають активним поборником євроінтеграції, та лідерка праворадикального «Національного фронту» Марін Ле Пен, яка в разі перемоги обіцяє спробувати переглянути умови членства в ЄС, а якщо не вийде, то провести референдум щодо Frexit.

Водночас Франція відіграє на міжнародній арені роль ще й у тому плані, що вона є учасницею «нормандського формату». Тож після 7 травня, на коли запланований другий тур, місце чинного глави французької держави Франсуа Олланда за столом переговорів з канцлеркою Німеччини Анґелою Меркель, президентами України Петром Порошенком та Росії Володимиром Путіним займе або Макрон, або Ле Пен. Тож комусь із них доведеться брати участь у пошуку шляхів урегулювання конфлікту на Донбасі. Згідно з опитуваннями, Макрон може перемогти з 60 відсотками голосів.

Остання зустріч нормандської четвірки відбулася у жовтні 2016 року

Остання зустріч «нормандської четвірки» відбулася у жовтні 2016 року

Посилення вісі Берлін-Париж у «нормандському форматі» за Макрона

Україна може розраховувати на Макрона в тому, що він не покине справу Олланда в переговорах «нормандської четвірки». Так, цього року кандидат у президенти заявив в інтерв’ю виданню Berliner Morgenpost: «Я агітую за вирішення українського конфлікту відповідно до мінських домовленостей». «Якщо не буде жодного поступу, то матиме сенс розширення російських санкцій. Але водночас ми потребуємо постійної та вимогливої дискусії з Москвою», — додав Макрон.

Директор паризького Інституту міжнародних відносин та стратегій (IRIS) Паскаль Боніфас зазначає в розмові з DW: «Макрон, без сумніву, продовжить «нормандський формат». При цьому науковець зауважує: «Навіть якщо він — кандидат, який висловлював найсильніші застереження стосовно політики щодо Росії, він виступав за зняття санкцій проти Росії після імплементації мінських угод».

Макрона у політику привів Олланд

Макрона у політику привів Олланд

За словами професора провідного паризького університету Sciences Po Крістіана Льокена, у сприйнятті режиму Путіна Макрон не буде сильно відрізнятися від Олланда: «Відносини з Росією будуть такими: гаразд, ми говоримо з росіянами, але з певної відстані. Він чутливий до ситуації в Україні, імовірно, він реагуватиме, якщо будуть нові провокації росіян в Україні».

Основною відмінністю від нинішнього президента експерт називає те, що Макрон намагатиметься посилити роль французько-німецької співпраці. «Відносини між Меркель і Олландом не були поганими, але не були і дуже близькими. Макрон хоче більше працювати з німцями, бо він, напевно, розуміє, що це — єдиний шлях для Європи мати вплив на міжнародній арені», — говорить Льокен у розмові з DW.

«Нормандський формат» збережеться і за Ле Пен, але…

Попередні дії Ле Пен неодноразово засвідчували її прихильну до Росії позицію. Так, у 2014 році «Національний фронт» отримав дев’ять мільйонів євро кредиту від російського «Першого чесько-російського банку», який згодом, у 2016 році, збанкрутував.

Незвичний візит: За місяць до виборів у Франції Ле Пен завітала до Путіна у Кремль

Незвичний візит: За місяць до виборів у Франції Ле Пен завітала до Путіна у Кремль

За місяць до першого туру виборів у Франції Марін Ле Пен вкотре завітала до Москви. Цього разу вона зустрілася з президентом РФ Володимиром Путіним — за даними Кремля, вперше. «Я вже давно виступаю за те, щоб Росія та Франція відновили культурні, економічні та стратегічні зв’язки, особливо у нинішній момент, коли над нами нависла серйозна терористична загроза», — заявила тоді Ле Пен. Згідно зі стенограмою, опублікованою на сайті Кремля, ні Ле Пен, ні Путін Україну під час виступів не згадали.

Водночас кандидатка у президенти Франції тоді згадала санкції проти Росії: «Я завжди була проти цих санкцій, які, на мою думку, глибоко несправедливі та цілковито контрпродуктивні».

Боніфас переконаний, що лідерка «Національного фронту» не буде виходити з «нормандської четвірки»: «Ле Пен, вірогідно, залишиться в «нормандському форматі», проте як союзник Росії та буде здійснювати сильний тиск для зняття санкцій проти Росії».

З тим, що Ле Пен не зруйнує «нормандський формат», погоджується й Льокен, але також зауважує: «У ньому вона гратиме роль, говорячи, що треба зрозуміти Путіна та росіян, які мовляв були принижені розпадом СРСР, це мовляв велика держава, без якої ми нічого в Європі не можемо зробити», — зауважує науковець.

Чи стане Ле Пен прагматичною?

Є приклад Дональда Трампа, який під час передвиборчої кампанії казав, що було би добре порозумітися з Росією. Але не пройшло і трьох місяців перебування Трампа у Білому домі, як він констатував, що відносини між США і РФ «можуть бути на найнижчому рівні за весь час».

Крістіан Льокен вважає, що якщо переможе Ле Пен, то їй доведеться стати більш прагматичною. «Якщо їй ще доведеться залишитися в ЄС, то їй доведеться розвинути більш прагматичну зовнішню політику», — додає експерт. Симпатію до Путіна не лише французьких, але й багатьох інших ультраправих у ЄС він пояснює тим, що «Путін символізує для них людину, яка захищає національні інтереси своєї країни».

Своєю чергою, Паскаль Боніфас не вірить у прагматизм Ле Пен. «Вона не змінить своєї позиції. Ле Пен визнала анексію Криму та планує порушити питання виходу з НАТО», — пояснює французький експерт.

Як Макрон сприйматиме Україну?

Так само, як і в США, у Франції з’явилися заяви про те, що Росія намагалася втрутитися у передвиборчу боротьбу. Так, штаб Макрона у лютому закинув російському телеканалу RT та інформагенції Sputnik брудну кампанію проти кандидата. Sputnik опублікував інтерв’ю з французьким депутатом, який сказав, що Макрон може бути «агентом США» і що його підтримує «багате гей-лоббі». 39-річному кандидату згодом довелося відреагувати на чутки та заперечити, що він є гомосексуалом. Нагадаємо, Макрон одружений на своїй колишній вчительці Бріжіт, яка старша за нього на 24 роки. Крім того, 25 квітня ІТ-фахівці заявили, що за кібератаками на штаб Макрона під час передвиборчої кампанії стоїть російська група хакерів.

«Звісно, Макрон не є проросійським. Між тим, він не є і проукраїнським. Він буде нейтральним проєвропейським і буде адаптувати політику, залежно від поведінки Києва та Москви», — вважає Боніфас.

Своєю чергою, Льокен вказує, що Макрон чутливий до питань самовизначення народів, поваги до суверенітету та міжнародного права. «І це те, в чому можна говорити про певну симпатію до України. Але проблема з Україною — спільна для німців та французів — за певної симпатії у зовнішній політиці, є багато внутрішніх проблем в Україні, особливо в питанні влади олігархів і корупції. І це завжди встановлює обмеження на ту допомогу, яку Україна може отримати», — підсумовує французький експерт.