828960_w_300

Депутати в інтересах українського агросектора винесли на розгляд ВР компромісне рішення по українській сої. Воно повністю захищає інтереси внутрішнього товаровиробника і передбачає відшкодування ПДВ і виробнику сої, і переробнику. Міжнародні та російські переробники сої через власних лоббістів в обличчі іншої групи депутатів продовжують завзяту боротьбу на законодавчому рівні за українську сировину.

Як стало відоме з протоколу засідання Податкового комітету ВР, пропозиція депутатів була винесена на розгляд та підтримана більшістю голосів. У відповідності до неї, у виробника сої буде вибір: або продати свій урожай переробнику, який в свою чергу відшкодовує ПДВ і в умовах високої конкуренції за сировину в змозі заплатити високу ціну, або експортувати товар самостійно.

Зокрема народний депутат фракції БПП Іван Рибак, що також підтримав рішення на користь українського фермера, зазначив, що відшкодування експортного ПДВ безпосередньо товаровиробникам захистить права як аграріїв, так і переробних підприємств, які відчувають сировинний дефіцит. "Таке компромісне рішення у світлі податкових баталій закриє питання утиску прав українських фермерів і відкриє їм реальні перспективи для збільшення обсягів реалізації продукції. Водночас ми стимулюємо розвиток десятків переробних підприємств. А це додатковий драйвер економічного зростання країни за рахунок створення нових робочих місць, інвестицій у промисловість і нових надходжень до державного бюджету", — говорить нардеп.

На думку нардепа Оксани Юринець, маніпулювання думкою громадськості та аграріїв в нашій країні досягло апогею. " Якщо уряд інших країн, зокрема наші європейські партнери, стимулюють внутрішню переробку, розробляючи відповідні механізми для бізнесу, частина депутатського корпусу Верховної Ради продовжує ігнорувати промислові інтереси України. Хоча наші пріоритетні завдання — позбутися ролі сировинного партнера на зовнішньому ринку, стимулювати зростання економіки країни шляхом збільшення обсягів переробки та експорту продукції з доданою вартістю. З огляду на аграрний потенціал України, у наших виробників є всі шанси скласти високу конкуренцію на міжнародному ринку протягом найближчих п'яти років. Вони володіють необхідними переробними потужностями і сучасними технологіями. Залишилося створити сприятливі умови всередині країни для повного завантаження цих підприємств, врегулювати збалансованість і безперебійність виробничих процесів".

За різними оцінками, запровадження в Україні заходів щодо стимулювання внутрішнього переробки сої дозволить створити мінімум 12 тис. Робочих місць, залучити 500-600 млн доларів США інвестицій, а також принесе додаткову вартість АПК України в сумі 250 млн. доларів на рік.

За словами експертів ринку, головним рупором трейдерів є народний депутат Іван Мірошниченко, член партії "Об'єднання "Самопоміч". "Він багато років пропрацював в американській компанії Cargill. Саме він очолив депутатську групу, яка пропонує скасувати внесені раніше зміни до Податкового кодексу України для створення умов стимулювання переробки сої всередині країни. Компромісне рішення щодо захисту інтересів виробників і переробників сої група Мірошниченка також безапеляційно відхиляє. Лобісти міжнародних трейдингових структур зацікавлені виключно в тому, щоб вижати з України максимум сировини і продати її на зовнішніх ринках" — повідомляє Андрій Леденьов, експерт та оглядач "Новое время".

"Основним замовником "соєвих поправок" є російська корпорація "Содружество", яка входить в орбіту бізнес-інтересів прем'єра РФ Дмитра Медведєва. Фірма має свої власні заводи з переробки сої в Калінінграді та нещодавно побудувала новий завод на території Білорусі" — зазначає експерт.

З розрахунку на українську сою. Збитки для росіян від невідшкодування ПДВ при експорті з України складе 24 мільйони доларів на рік. Або 120 млн. в найближчі 5 років. Отже заплатити 1 млн за перекриття траси в Україні — це хороша інвестиція, особливо, якщо є ризик втратити 24 мільйони доларів на рік. Саме тому компанія вирішила використовувати своїх "агентів впливу" — агролобістов. За даними ЗМІ, Мирошниченко контролює офшорну компанію Юнайтед Агрібізнес Б В (United Agribusiness BV). Тільки в березні на рахунки компанії було переведено близько 3 млн. долл. Є усі підстави стверджувати, що це вартість за послуги лобіста, який нібито виступає в інтересах українських фермерів.

В матеріалі НВ також зазначається не менш цікавий персонаж — Михайло Соколов. "Громадянин Росії, який після "революції гідності" раптом став поважним борцем за права аграріїв. А раніше — неодноразово фігурував в медіа-просторі у справах, пов'язаних з корпоративними конфліктами на великих підприємствах. Завдяки роботі "агентів впливу", українського фермера успішно налаштовують проти політики уряду та президента. І в світлі наближення виборів рішення може бути дійсно політичним. На користь лобістів і електорату".

Переможець у війні за українську сою визначиться вже на наступному тижні. Голосування народних депутатів 3-7 квітня покаже, хто дійсно є борцем за інтереси України, а хто лише використовує посаду та депутатський мандат для просування інтересів інших країн в тому числі російського агресора.