КИЇВ. 3 листопада. УНН. Ситуація, яка виникла навколо ПАТ «Мотор Січ» і ускладнилась втручанням уряду та Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України, повинна була б вирішуватись виключно на рівні керівників та інвесторів підприємства. А після пропозиції турецькій стороні акцій «Мотор Січ», мова почала йти вже про можливу політичну корупцію на найвищому рівні, розповів УНН політолог Павло Рудяков.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Авіаспівпраця з Туреччиною і відмова від нього КНР приведе Україну до 3,5 млрд дол. штрафу щодо «Мотор Січі» – експерт.

«На жаль, ситуація з «Мотор Січ» є токсичною. Але ж уряд туди не один раз заліз, як і профільне міністерство, і вони сидять вже у цій ситуації. Вони фактично є співучасниками ситуації. А теоретично нею мали б займатися керівництва підприємств і потенційні власники або інвестори — як хочете їх називайте. Це за теоретичними моделями капіталістичної економіки», — зазначив він.

За словами Рудякова, пропозиція віце-прем’єр-міністром Олегом Уруським акцій «Мотор Січ» турецьким інвесторам свідчить про можливу корупційну складову на найвищому політичному рівні.

«Те, що зараз пропонують туркам — я думаю, абсолютно корупційний варіант, або мова йде про політичну корупцію на найвищому рівні нашому, або мова йде про найпростішу і найбруднішу корупцію, економічно-майнову, або якийсь міксований варіант: «трохи того, трохи того», але це – абсолютно корупційний варіант. Бо сама ідея, сам проект надання Туреччині майданчика для виробництва безпілотних апаратів літальних – у самій ідеї багато запитань, надто багато», — зауважив експерт.

Політолог вважає, що у питанні «Мотор Січ» не лише уряд має свої інтереси й корупційну вигоду, але й сам турецький інвестор також має приховані мотиви.

«Перше і найпростіше питання, на яке жоден урядовець, принаймні я не бачив, щоб відповів – чому у турків, у яких територія країни не менша, ніж наша – чому вони хочуть виносити своє виробництво на нашу територію? Там одна із версій полягає у тому, що оцей турецький «Байрактар» (турецький БПЛА – ред.), про який іде мова, турецький тільки за назвою. Гайки вони купують в Австрії, інші запчастини в інших країнах, збирається у Туреччині. Раз ЄС рішуче виступає щодо Туреччини через дії, які Туреччина здійснює на Кавказі і в інших місцях, то турки побоюються, що їм перекриють поставки австрійських запчастин і інших компонентів для зборки», — підсумував експерт.

Нагадаємо, екс-віце-прем’єр-міністр Павло Розенко вважає, що саме дії українського уряду зробили ситуацію навколо ПАТ «Мотор Січ» токсичною та є свідченням повної некомпетентності як МЗС, так і всього Кабміну у питаннях зовнішньої політики та відносин з іноземними інвесторами.

Раніше УНН писав, що у вересні 2020 року китайські інвестори «Мотор Січ» звернулися до українського Міністерства юстиції з Notice of Investment Dispute — документом про намір звернутися у міжнародний арбітраж для стягнення з держави Україна збитків у розмірі 3,5 млрд доларів США у разі, якщо спірна ситуація не буде врегульована у процесі переговорів у рамках спеціальної комісії за участю всіх зацікавлених сторін.

Джерело: УНН