КИЇВ. 14 лютого. УНН. У Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), роз’яснили інформацію для побутових споживачів щодо нарахувань за використання послуг централізованого водопостачання та водовідведення і відреагували на скарги споживачів щодо нарахувань, відправивши своїм ліцензіатам роз’яснення щодо формування рахунків на оплату. Про це повідомляє УНН з посиланням на пресслужбу НКРЕКП.

«У зв’язку з надходженнями останнім часом до НКРЕКП численних скарг споживачів щодо нарахувань ліцензіатами НКРЕКП плати за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, складності передання показників засобів обліку води вважаємо за необхідне довести до відома наступну інформацію», — вказано у листі регулятора.

Зокрема йдеться про те, що чинне законодавство передбачає певні умови нарахувань за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також способи передачі показань засобів обліку води.

«Надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором», — йдеться у повідомленні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Регулятор підтримав перехід обліку газу з кубометрів на кіловати

Зазначається, що постачальник послуги щомісячно формує рахунок на оплату послуг, на основі показань лічильників. Вони надходять споживачам у паперовому вигляді, або, за їх згодою, в електронному вигляді. Рахунки надаються користувачам безкоштовно.

Вказано, що рахунок на оплату послуги повинен містити, зокрема, таку інформацію:

  • найменування та платіжні реквізити виконавця послуги;
  • адресна інформація, найменування або прізвище, ім’я та по батькові споживача, або абонентський номер споживача, визначений договором про надання послуги, який дає згоду ідентифікувати споживача виконавцю або іншій особі, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг;
  • період, за який здійснюється нарахування;
  • загальна сума до сплати;
  • поле для внесення споживачем показань вузлів розподільного обліку води (якщо згідно із законом або договором такі показання знімає споживач);
  • обсяг спожитої води за поточний період, а також показання відповідних вузлів обліку, на основі яких цей обсяг визначено, застосоване розрахункове або середнє споживання;
  • діючі ціни та тарифи на послуги;
  • стан розрахунків споживачем за спожиту послугу, у тому числі заборгованість з оплати послуги (у разі її наявності), періоди, в яких виникла така заборгованість, відомості про обчислення її розміру, пільги/субсидії (у разі їх надання/призначення);
  • середній обсяг споживання та середній розмір плати за послугу іншими споживачами відповідної категорії (у тому числі в розрізі класів будівель), яким послугу надає цей виконавець;
  • рекомендації щодо можливих заходів з підвищення енергоефективності будівель, інформація про державні цільові та інші програми підвищення енергоефективності, контактна інформація та порядок одержання додаткової інформації.

«При цьому споживач має право без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені виконавцем послуги нарахування плати за послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі», — вказано у повідомленні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уже з березня цього року сума платіжки за транспортування газу має визначатися залежно від обсягів користування

Також повідомляється, що показники будинкових лічильників щомісяця знімають виконавці послуги або визначені власником інші особи, у присутності споживача або його представника, а зняття показань квартирних лічильників здійснює споживач і щомісяця передає виконавцю. Виконавець не рідше, ніж раз на рік, звіряє показання лічильників у присутності споживача.

«Також доводимо до відома, що НКРЕКП відреагувала на скарги споживачів щодо нарахувань плати за надані послуги. З метою врегулювання відносин між споживачами та водоканалами НКРЕКП направила лист (від 13.02.2020 № 1694/19.3/7-20) ліцензіатам з роз’ясненнями щодо формування рахунків на оплату послуг. Крім того, НКРЕКП звернула увагу ліцензіатів на необхідність створення належних умов, способів та каналів зв’язку для передавання споживачами показань їх засобів обліку води водоканалам», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що скарги споживачів свідчать про неналежне виконання ліцензіатами НКРЕКП вимог законодавства, а також про недоліки програмного забезпечення системи складання рахунків ліцензіатів, які потребують вирішення.

Нагадаємо, ціни на комуналку в січні зросли на 1,7%.

Джерело: УНН