Наголос

акцентуй на головному!

Топ-менеджери “Укроборонпрому” вибили Україну із стратегічного ринку озброєнь: повний провал у Пакистані

Через дії декотрих керівників держконцерну “Укроборонпром” український ОПК втрачає стратегічні контракти з Пакистаном, а Україна – імідж надійного партнера на ринку озброєнь.

Про це свідчить інформація, яка опинилася в нашому розпорядженні.

Тож, як нам відомо, навесні 2020 року,  Головне управління закупівель сухопутних військ Пакистану опублікувало проведення ряду тендерів на поставку запасних частин для ремонту танків Т-80УД і моторно-трансмісійних установок танків “Аль-Халід”.  Ця продукція є номенклатурою підприємств українського ОПК.  Загальна сума тендерів становила близько $ 36 млн. Держкомпанія “Укрспецекспорт”, що входить до складу ДК “Укроборонпром”, по ряду позицій стала переможцем.  Загальна сума її контрактів склала $ 15 млн. Консультувала “Укрспецекспорт” в цих тендерах компанія Raviana Pakistan Private Limited.

Raviana консультувала таким чином, що за фактом “Укрспецекспорт” консультував свого консультанта, «зливаючи» інформацію, отриману від інших партнерів.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 02

Однак вже 5 червня на сайті Організації з контролю державних закупівель Пакистану було опубліковано оголошення про анулювання тендерів і повторному проведенні торгів.  Більш того, з умов повторно відкритих тендерів викреслили важливі вимоги про те, що продукція повинна поставлятися нової, поточного виробництва і від оригінального виробника.

Ці зміни були вигідні компанії SwissOne (з офісами в ОАЕ і Пакистані), що представляє інтереси компанії “Versor S.A.”  (Словаччина).  Вона пропонує застарілу продукцію виробництва колишнього СРСР зі складів країн Східної Європи, перш за все, з Російської Федерації.

Це – конкурент ГК “Укрспецекспорт” у тендерах.

В нових умовах українські компанії фактично втратили можливість перемогти в тендерах, оскільки старі двигуни танків і запчастини в 2-5 разів дешевше нових.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 03

Крім того, в службовій записці станом 09.07.2020 на ім’я гендиректора “Укрспецекспорту” Вадима Ноздрі, глава Представництва української держкомпанії в Пакистані попереджає про стратегічні наслідки.

“Вперше за історію ВТС між Україною та Пакистаном місцева армія була змушена повернути до федерального бюджету близько $ 15 млн. Відповідно, її бюджет на 2020/21 рік буде скорочений урядом на аналогічну суму”, – йдеться в документі.

“Цілком ймовірно очікувати застосування санкцій з боку пакистанського оборонного відомства проти фірми Raviana і / або ДК” Укрспецекспорт “, – попереджає працівник ДК “Укрспецекспорт “.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 04

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 05

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 06

Однак ключовим наслідком для українського ОПК є неотримання істотних контрактів в поточному році і сумнівність отримання замовлень від Головного управління закупівель СВ Пакистану в 2020/21.

Зрив контракту в “Укрспецекспорті” пояснюють тим, що пакистанська сторона висунула неприйнятні умови.  Однак насправді все виглядає інакше.

Головною причиною анулювання тендерів є непрофесійні і деструктивні дії керівництва “Укрспецекспорту”, яке підтримало у суперечці з пакистанськими військовими главу компанії Raviana бригадного генерала (у відставці) Казима Мухтехсана.  Казим Мухтехсан, замість використання задекларованого перед Банковою “лобі” в військово-політичному керівництві Пакистану, почав правове протистояння з компанією SwissOne і направив у різні управління штабу Сухопутних військ апеляційні листи проти конкурента.  У відповідь конкуренти, звичайно, зажадали анулювати тендери.

 

Безумовно, захищати інтереси українських підприємств необхідно, особливо від конкурентів, які, за фактом, є контрабандистами старої техніки.  Питання у тому, що це потрібно робити для досягнення результату в інтересах української держави.  Крім того, роль компанії Raviana в переговорах викликала подив і занепокоєння з боку військових Пакистану.

З самого початку було погоджено, що ДК “Укрспецекспорт” бере участь в армійських тендерах безпосередньо, а Raviana надає неофіційне “сприяння” у якості консультанта без права приймати будь-які зобов’язання з боку ДК “Укрспецекспорт”.

Однак насправді відбулося навпаки.

Запрошення на тендери отримував не “Укрспецекспорт”, а Raviana.  Всі форми зі згодою на умови і підтвердження відсутності розбіжностей заповнювалися Raviana.  Особливо здивувало, що Raviana в комплекті тендерних документів разом з сертифікатом ГК “Укрспецекспорт” про відсутність агента або консультанта, долучає довіреності ГК “Укрспецекспорт” на Raviana.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 07

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 07

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 07

Не слід вважати, що сталася помилка: працівники ДК “Укрспецекспорт” повідомляли керівництву про неприпустимість таких дій.  Проте всі їхні застереження проігнорували.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 08

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 09

У тендері є форми сертифікатів, в яких учасник тендера підтверджує, що правильно зрозумів умови тендера.  Замість ГК “Укрспецекспорт” їх підписала Raviana.

В результаті, частина позицій в тендерах,  де ціна все-таки виявилася меншою за конкурентів “Укрспецекспорт” виграла.  Але пізніше для пакистанських військових з’ясувалося, що Raviana від імені української компанії погодилася на умови, що суперечать українському законодавству, які відмовилися виконувати наші заводи бронетанкової галузі.  Чому Raviana не змогла домовитися про стандартні для таких замовлень умови, історія замовчує.

На тлі зриву домовленостей Головне управління закупівель СВ Пакистану відсторонило Raviana від всіх майбутніх тендерів відомства, про що направило відповідне повідомлення.  І хоча лист не був адресований “Укрспецекспорту”, глава української держкомпанії Ноздря звернувся в Головне управління закупівель Сухопутних військ Пакистану з листом про «неправильність», на його погляд, відсторонення Raviana.

Відповідь пакистанських військових не змусила себе чекати, і вони повторили лист про відсторонення Raviana вже з копією в ГК “Укрспецекспорт”.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 10

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 10

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 11

У даній ситуації напрошується логічне запитання, що це за “священна корова”, якій керівники “Укрспецекспорту” не тільки дозволяють зривати багатомільйонні контракти, а й захищають її перед обуреними державними замовниками.

Відносини між “Укроборонпромом”, “Укрспецекспортом” і Raviana дійсно тривалі.

Ось тільки в січні 2014 року ці фірми вже один раз закінчувалися внесенням компанії в “чорні списки” “Укроборонпрому” і забороною на роботу з нею.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 12

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 12

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 12

Ці відносини безпосередньо пов’язані з особистостями чинного заступника голови Укроборонпрому М.Морозова і пакистанського бізнесмена Захура, яких об’єднують давні партнерські зв’язки.  У 2001 році Морозова призначили директором держпідприємства-експортера озброєнь “Прогрес”.

На керуючій посаді він одразу перебудував систему контрактів і ділових взаємин із представниками пакистанського ринку.  Головними посередниками українських зброярів на пакистанському ринку стали компанії Захура.

За даними ЗМІ, за період 2002-2007 рр.  Морозов і два його наступники вивели з державного підприємства на рахунки Захура і Морозова за фіктивно надані послуги понад $22 млн.

У січні 2014 року “Укроборонпром” відмовився від співпраці з Raviana і прийняв рішення анулювати всі довіреності, із забороною всім спецекспортерів працювати з афілійованими з нею фізичними і юридичними особами.

Пройшло шість років і компанія знову надає “послуги” Україні.

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 13

Провал в Пакистане. Как топ-менеджеры Укроборонпрома выбили Украину со стратегического рынка вооружений 14

Raviana Pakistan Private Limited, (ІРП) і Raviana Consultancy Limited, (Кіпр) отримали ексклюзивні права представляти інтереси ГК “Укрспецекспорт” на пакистанському ринку після того, як в “Укроборонпромі” відбулися кадрові зміни.

У жовтні 2019 року Михайло Морозов отримав посаду заступника генерального директора з маркетингу та збуту, а в січні 2020-о Вадим Ноздря очолив “Укрспецекспорт”.

До цих призначень Морозов і Ноздря працювали у керівництві компанії “Istil Group” Мохаммада Захура.  Того самого, якому разом з Морозовим належать кіпрська Raviana Consulting Ltd і її пакистанська філія Raviana Pakistan Private Limited.

Наскільки вигідна така співпраця для нашої країни, показали результати останніх тендерів в Пакистані.

Днями з’явилася інформація, що гендиректор держконцерну “Укроборонпром” Айварас Абромавичус може змінити посаду.  Серед його можливих наступників називають і Морозова.  Якщо це станеться, найближчим часом Raviana і інші компанії Захура-Морозова чекає небувалий фінансовий успіх.  Але ось в українських оборонних підприємствах зменшиться кількість контрактів, не кажучи про подальший  підрив авторитету України на ринку озброєнь.

Зрив контракту з Пакистаном – це черговий тривожний сигнал того, що кадрові рішення нової влади в ОПК не завжди дають очікуваний результат, а під виглядом досвідчених професіоналів до керівництва приходять «схемщики», зацікавлені в особистому збагаченні.

Залишається сподіватися, що у Зеленського розуміють, що намітилася небезпечна тенденція в “Укроборонпромі”.  Якщо у ситуацію не втрутитися, Україні загрожують великі збройові скандали, “розрулювати” які доведеться, можливо, вже наступній владній команді.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *