РЛК система спеціального призначення дециметрового діапазону «Рубеж», як інформаційна основа для військ РТВ, РЕБ і ППО щодо захисту від масованих ударів засобами повітряно-космічного нападу

У мережецентричних війнах нової епохи дальнє (завчасне) радіолокаційне виявлення існуючих та перспективних засобів повітряно-космічного нападу (далі – ЗПКН), зокрема перспективних тактичних винищувачів 5-го покоління і їх малопомітного ракетного озброєння вважається фундаментальною основою для побудови надійної оборонної тактики наземної та повітряної компоненти оборони будь-якої держави, включаючи як військову ППО-ПРО, так і ППО-ПРО корабельних угруповань військово-морських сил.

З 80-х — 90-х рр. минулого століття технологічно розвинені регіональні держави та держави світові лідери (гегемони) докладають величезних зусиль для розробки мобільних високопотенційних радіолокаційних комплексів виявлення і управління, а також високоефективних комплексів РЕР, систем та комплексів пасивної радіолокації на базі активних і пасивних ФАР, а також кільцевих ФАР з всеракурсним оглядом повітряного простору, багатопозиційних просторово-розподілених систем розвідки, супроводження та формування різнопланової фоново-цільової обстановки.

Важливим завданням є також раннє виявлення високошвидкісних надзвукових і гіперзвукових засобів повітряного нападу з малими радіолокаційними сигнатурами, до яких відносяться: бойові блоки балістичних ракет різних класів, малорозмірне кероване бойове оснащення та інше високоточне озброєння.

На нинішньому етапі технологічного розвитку суттєво зросла спорідненість радіоархітектури радіолокаційних та бездротових технологій зв’язку. Діапазон частот систем зв’язку перемістився до величин, які традиційно використовувались в радіолокації.

Все більше апаратних засобів замінюється та «насичується» цифровою обробкою сигналів. Таким чином, створення інтегрованих засобів радіочастотної та цифрової обробки сигналів для вирішення комунікаційних і радіолокаційних завдань могло б стати досить логічним кроком у розвитку сучасних інформаційних технологій.

Така об’єднана система надала б нові, унікальні можливості для інформаційного забезпечення військ. Зокрема, використання спільних електромагнітних сигналів для зв’язку та радіолокації дозволить ефективно задіяти відведені частотні діапазони, подолати обмеженість спектрального ресурсу, зменшити проблеми електромагнітної сумісності радіозасобів на полі бою.

З відкритих джерел інформації стало відомо про те, що літом 2016 року МО РФ прийняло на озброєння та активно розгортає багатопозиційну систему радіоелектронного придушення (далі – РЕП) шифр «Поле-21», яка здатна ефективно глушити сигнали супутникової навігації всіх існуючих на сьогодні глобальних радіонавігаційних космічних систем (далі – ГРНКС) — GPS, ГЛОНАСС, Galileo і Beidou.

Відповідно до основного цільового призначення, система РЕП «Поле-21» безпосередньо призначена для «прикриття найважливіших об’єктів збройних сил РФ та інфраструктури РФ шляхом радіозаглушення апаратури споживачів глобальних супутникових радіонавігаційних систем противника в призначеній зоні, а також за умов прицільного застосування систем та комплексів високоточної зброї».

Система РЕП «Поле-21» працює за принципом радіозаглушення так званої «опорної частоти», яку, з урахуванням її вузкої смуги частотного спектра і при наявності досить потужної шумової радіоперешкоди, заглушити не складає особливих труднощів.

Радіосигнали всіх ГРНКС працюють практично в одному частотному діапазоні від 1176,45 до 1575,42 МГц (L-діапазон).

Теоретично, всього один передавач радіоперешкод потужністю у 20 Вт, встановлений на мачті базової станції стільникового (мобільного) зв’язку, здатний блокувати та порушувати структуру навігаційних радіосигналів в радіусі до 80 км.

Принцип роботи просторово розподіленої системи РЕП «Поле-21» досить простий. Основними функціональними елементами системи, які забезпечують виконання задач є уніфіковані передавальні станції (модулі) радіоперешкод Р-340РП, які розосереджуються по простору методом їх встановлення на мачтах базових станцій мобільного (стільникового) зв’язку.

Уніфіковані модулі радіоперешкод Р-340РП призначені для забезпечення ефефктивного одночасного радіоелектронного придушення в локальній зоні апаратури споживачів ГРНКС противника.

Слабонаправлені передаючі антени комплексів (уніфікованих модулів) Р-340РП, яких в одному позиційному районі може налічуватися до 100, формують над різними низьковисотними ділянками повітряного простору РФ ешелон загороджувальних і шумових радіоперешкод різної інтенсивності, які призначені для здійснення повної дезорганізації виходу стратегічних крилатих ракет (далі – СКР) та інших засобів повітряно-космічного нападу (далі – ЗПКН) противника на цілі за рахунок придушення їх бортових приймальних модулів радіонавігаційних систем — GPS, ГЛОНАСС, Galileo, Beidou тощо.

Таким чином сукупність станцій радіоперешкод Р-340РП створює єдину мережу, яка за потреби накриває непроникним «куполом» для сигналів супутникової навігації досить великі площі.

Вироби Р-340РП не тільки отримують живлення від електричної мережі живлення мачт станцій стільникового (мобільного) зв’язку, вони використовують приймально-передавальні антени GSM-формату стільникової мережі зокрема у якості резервного каналу управління і передачі даних.

За рахунок інтелектуальної комп’ютеризованої і високопродуктивної системи управління кожним модулем Р-340РП з окремого і відмінно захищеного пункту бойового управління здійснюється формування електромагнітних впливів, згенерована максимальна потужність відбувається лише на тих ділянках, де саме і проходять траєкторії польоту ЗПКН.

Саме принцип розподіленої архітектури дозволяє уникнути (мінімізувати) утворенню побічних (паразитних) впливів РЕП на навігаційні пристрої автомобілів та інші пристрої (навігатори, смартфони, планшетні ПК тощо) які перебувають в зонах дії (відповідальності) модулів радіоперешкод Р-340РП.

Система РЕП «Поле-21» відноситься до класу систем та засобів РЕБ і навігації та безпосередньо призначена для радіозаглушення навігаційної апаратури споживачів (далі — НАС) ГРНКС як засобами радіоподавлення противника, так і власними засобами радіоподавлення, створюючи можливість передачі координатно-часового забезпечення виключно санкціонованим споживачам.

У якості випромінювачів радіоперешкод система РЕП «Поле-21» використовує уніфіковані високотехнологічні станції радіоперешкод Р-340РП, підключені до передавальних антен стільникового зв’язку. Застосовуючи систему РЕП «Поле-21» її можна включати навіть в конкретно вибраному позиційному районі, в якому необхідно здійснити відключення супутникової навігації.

Наряду з прийняттям на озброєння багатопозиційної системи РЕП «Поле-21» МО РФ розгорнуло не менш ефективну багатопозиційну напівактивну радіолокаційну систему виявлення цілей низьких висот «Рубеж».

Саме для правильного моделювання випромінювання радіоелектронних перешкод системою РЕБ «Поле-21» необхідно, щоб командний пункт системи на регулярній основі отримував у висовому темпі інформацію про координати ЗПКН, які порушили повітряний простір РФ.

Наряду з проведенням робіт по створенню системи РЕП «Поле-21», на замовлення МО РФ, ОАО «НПП «Кант» (м. Москва), що входить до сфери управління держкорпорації «Ростехнологии» («Ростех»), розпочало НДДКР зі створення дослідного зразка багатопозиційної територіально розподіленої системи напівактивної радіолокації в полях випромінювання систем стільникового зв’язку, радіомовлення і телебачення наземного і космічного базування (роботи проводилися під кодовою назвою: система «Рубеж»).

Одною з характерних тенденцій сьогодення є те, що точність наведення систем озброєння зросла на порядки у порівнянні з показниками точності 10…15 років тому, що відповідно означає зменшення питомої кількості засобів повітряного нападу, відсутність необхідності їх масованого застосування.

Нелінійне збільшення чисельності різноманітних радіоелектронних пристроїв що «засмічують» електромагнітний спектр та посилюють вимоги до їх електромагнітної сумісності, а також підвищення показників санітарних норм і правил, які не дозволяють в мирний час «забруднювати» населені території РФ застосуванням надвисокочастотного випромінювання (НВЧ-випромінювання) високопотенційними РЛС, призвели до якісного перегляду підходів щодо вирішення кола питань інформаційного забезпечення військ (сил) радіолокаційною інформацією у обороняємих повітряно-космічних напрямках і зонах.

Відповідно до федерального закону «О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения» від 30 березня 1999 року № 52-ФЗ було встановлено норми випромінювань, які носять обов’язковий характер на всій території РФ.

Потужність випромінювання будь-якої з відомих РЛС ППО звичайним порядком багаторазово перевищує ці норми.

Окреслена проблема посилюється і високою ймовірністю застосування малопомітних та інших ЗПКН на низьких та критично низьких висотах, що вимагає ущільнення бойових порядків РЛС радіотехнічних військ (далі – РТВ) традиційного парку, що призводить до збільшення витрат на створення та безперервного підтримання суцільного маловисотного радіолокаційного поля (далі – МВРЛП).

Для створення суцільного чергового цілодобового МВРЛП висотою від 25 метрів (висота польоту крилатої ракети або літака надлегкої авіації) по фронту у 100 кілометрів потрібно не менше двох РЛС типу «Каста-2Е2» (39Н6), споживана потужність кожної з яких становить не менше 23 кВт.

З урахуванням середньої вартості тільки електроенергії в цінах 2018 року, вартість підтримання МВРЛП на вказаній ділянці по фронту складає щонайменше від трьох млн рублів на рік. Зважаючи на сумарну довжину державного контролю РФ у 60,9 млн км, вартість підтримання МВРЛП складатиме астрономічну суму.

Крім того, з початком військових дій в умовах активного застосування радіоелектронного придушення (РЕП) противником традиційні чергові РЛС можуть бути в значній мірі ефективно подавлені, оскільки кожна активна РЛС повністю демаскує своє місце розташування.

Одним із ефективних способів збереження дорогого ресурсу РЛС, при цьому зберігаючи потенціал нарощування їх можливостей в мирний і воєнний час, підвищення перешкодозахищеності МВРЛП, можливо шляхом широкомасштабного застосування систем напівактивної локації зі стороннім джерелом підсвітки (радіопідсвічування).

Як у РФ так і за її межами з боку науково-дослідних та винахідницьких установ провідних країн світу продовжуються широкоформатні дослідження з використання джерел стороннього випромінювання в системах напівактивної локації.

Пасивні радарні системи, що аналізують відбиті від цілей сигнали ТВ-мовлення (ефірного і супутникового), FM-радіо і стільникової телефонії, короткохвильового (далі – КВ) радіозв’язку, за останні 20 років стали однією з найпопулярніших і багатообіцяючих областей знань.

Вважається, що найбільших успіхів тут досягла американська корпорація «Lockheed Martin» зі своєю системою «Silent Sentry» («Тихий вартовий»).

Власні версії «пасивних» (або напівактивних РЛС) створюють компанії «Avtec Systems», «Dynetics», «Cassidian», «Roke Manor Research», а також французьке аерокосмічне агентство ONERA.

Цілеспрямовані активні роботи з даного напрямку по відповідній тематиці ведуться в Китаї, Австралії, Італії, Великобританії.

Як відомо, перші реальні поштовхи до розвитку концепції радіолокаційної системи на базі випромінюючих GSM-станцій стільникового зв’язку з’явилися близько 13-15 років тому.

Наприклад, в 2003 році відбулася абсолютно буденна міжнародна науково-технічна конференція по радіолокації «Radar-2003», на якій досить детально розглядалося питання використання дециметрових радіохвиль БС в багатопозиційних радіолокаційних системах, а також оцінювалися параметри їх точності, що реалізовані за рахунок введення в програмне забезпечення модулів управління приймальними позиціями кореляційного інтегралу і прообразів зондуючого сигналу через рознесення передавальних і приймальних позицій.

Британська компанія «Roke Manor Research», за фінансової підтримки корпорації «British Aerospace», створила на той час передову технологію CELLDAR (Cellular Phone Radar – РЛС на базі мобільних телефонів), що надала можливість супроводжувати наземні, надводні і повітряні цілі, максимально використовуючи інформативні можливості дециметрового діапазону стільникового зв’язку.

(Аналогом багатопозиційної радіолокаційної системи «Рубеж» є британська РЛ система CELLDAR, яка на відміну від системи «Рубеж», у своєму складі окрім радіолокаційних приймачів має ще й акустичні приймачі виявлення джерел звуку від працюючих турбогвинтових, реактивних і ракетних двигунів пілотованих та БПЛА)

З відкритих джерел зрозуміло що технологія, яка є аналогом британської технології CELLDAR отримала свій розвиток у ЗС РФ. Інформація про масштаб використання технології CELLDAR та аналогічних технологій на Заході практично не розголошується, та скоріш за все перебуває на високому рівні розвитку.

Недоліком використання радіохвиль GSM-діапазону є їх використання по морським цілям, які рухаються над водною поверхнею з недзеркальним відбиттям, тобто коли присутнє хвилювання морської поверхні.

Електромагнітні хвилі L-діапазону мають властивість багатократного перевідбиття від водної поверхні, що в інтегральному вимірі стає джерелом численних та одночасно інтенсивних природних перешкод, в результаті чого у обов’язковому порядку необхідне додаткове застосування апаратних і програмних фільтрів у структурі радіолокаційного комплексу.

Аналогічні роботи по виявленню цілей в полі підсвічування від телецентрів проводилися у Військовій інженерній радіотехнічній академії ППО (ВИРТА ПВО) імені Говорова (м. Харків).

З розвитком цифрових мовних і телекомунікаційних технологій можливості використання систем напівактивної локації зі стороннім підсвічуванням у РФ набули нового якісного рівня.

Багатопозиційна просторово-розподілена напівактивна радіолокаційна система «Рубеж» призначена для виявлення повітряних і космічних цілей в електромагнітних полях стороннього підсвічування.

Використання саме таких полів радіопідсвічування відрізняється рентабельністю моніторингу повітряного простору в мирний час та характерною високою стійкістю (живучістю) щодо радіоелектронної протидії під час особливого періоду.

Наявність великої кількості високостабільних джерел випромінювання (мовлення, зв’язку) як в космосі, так і на Землі, що утворюють суцільні електромагнітні поля радіопідсвітки, дає можливість їх використання в якості джерел сигналів для напівактивної системи виявлення цілей різного типу.

При цьому не потрібно витрачати кошти на випромінювання радіосигналів, а для прийому відбитих від цілей сигналів використовуються багатоканальні рознесені на місцевості прийомні модулі (далі — ПМ), які спільно з джерелами випромінювань створюють комплекс напівактивної локації.

Пасивний (напівактивний) режим роботи комплексу «Рубеж» дозволяє забезпечити скритність даних засобів та використовувати структуру комплексу у тому числі у воєнний час.

Розрахунки показують, що скритність напівактивної системи локації за коефіцієнтом маскування як мінімум в 1,5-2 рази вище, ніж РЛС з традиційним активним принципом роботи.

Застосування рентабельних засобів локації чергового режиму забезпечує істотне збереження ресурсу дорогих бойових систем за рахунок економії встановленого ліміту витрачання ресурсу.

Крім чергового режиму система виявлення «Рубеж» виконує завдання в умовах особливого періоду (воєнного часу), коли всі джерела випромінювання мирного періоду можуть бути виведені з ладу (теоретично) або відключені.

У зв’язку з цим, на період настання особливого періоду завчасно відпрацьовуються питання планування застосування спеціалізованих ненапрямлених передавачів прихованого шумового випромінювання з рівнями потужності 100-200 Вт, які можна було б закидати або встановлювати на загрозливих напрямках (в секторах) з метою створення полів стороннього радіопідсвічування, що забезпечить живучість прихованої багатопозиційної активно-пасивної системи військового часу.

Передаюча частина комплексу «Рубеж» представляє щільну мережу базових станцій (далі — БС) стільникового зв’язку, наземних і супутникових передавальних центрів радіомовлення і телебачення.

Тому центральним завданням для ОАО «НПП «Кант» стало створення прийомних модулів відбитих від цілей сигналів стороннього радіопідсвічування та системи обробки сигналів (програмно-алгоритмічного забезпечення, що фактично реалізує системи виявлення, обробку відбитих сигналів і боротьбу з проникаючими паразитними сигналами).

Система «Рубеж» побудована на принципах просторово-розподіленої кутомірно-сумарно-далекомірної локації цілей в зоні підсвітки базових станцій стільникового зв’язку стандарту GSM.

На території РФ функціонує понад 250 тис. БС стільникового мобільного зв’язку, при цьому середня щільність їх розміщення складає 11 шт./км2.

При цьому територіально-частотне планування мережі GSM здійснюється з метою формування безперервної зони покриття територій з найбільшою щільністю населення.

Суцільне радіолокаційне поле підсвічування від базових станцій, в свою чергу, утворює цілодобове завадостійке багаточастотне поле локації повітряних цілей по відбитому від них сигналу.

Комплекс «Рубеж» дозволяє виявити, ідентифікувати та провести оперативну класифікацію цілей по класах (літак, вертоліт, ракета, природні утворення) і передати дані по мережах GSM на старші пункти збору інформації.

Таким чином система «Рубеж» виявляє цілі по змінам електромагнітного поля стільникової мережі, що багаторазово підвищує можливості російської ППО і ПРО в масштабі всієї країни.

Якщо будь-які металеві предмети потрапляють в область електромагнітного поля, одномоментно прийомні антени БС стільникових мереж відразу ж фіксують зміну просторово-часової структури електромагнітного поля.

Використовуючи ефект Доплера і метод тріангуляції, система «Рубеж» з високою точністю визначає координати об’єкта і його положення в просторі, аналізуючи сигнали БС, які зафіксували відповідні зміни у структурі електромагнітних полів.

Виявивши ціль, комплекс «Рубеж» передає дані по мережах GSM в Національний центр управління обороною РФ та/або на командні центри управління зенітно-ракетними комплексами (далі – ЗРК) повітряно-космічних військ РФ.

Високі характеристики достовірного виявлення дозволяють використовувати комплекс в якості засобу чергового режиму виявлення, який забезпечує автоматичне достовірне встановлення факту перетину (прольоту) ЗПКН певного рубежу (наприклад державного кордону) маловисотних цілей (або ЗПКН іншого класу) з подальшою видачею попередніх цілевказівок на спеціалізовані засоби наземного, повітряного або космічного базування про напрямок і рубіж виникнення порушника.

Використання традиційного парку активних РЛС РТВ по малорозмірним (малопомітним) цілям, таким як стратегічні крилаті ракети і БПЛА на критично низьких висотах, які огинають складний рельєф місцевості є причиною зриву у їх супроводженні.

За логікою речей, повітряно-космічні сили ЗС РФ для збільшення зони покриття можуть використовувати радіолокаційні засоби повітряного базування, з потужними оглядовими або багатофункціональними РЛС дециметрового і сантиметрового діапазонів.

Однак слід розуміти, що регулярні польоти літаків типу А-50У в кількості декількох бортів на одному стратегічному повітряному напрямку — задоволення не з дешевих, і їх застосування в мирний час повністю контрпродуктивно.

Аналогічна ситуація і з вищепереліченими наземними РЛС РТВ, залучати які в кількості декількох десятків одиниць на максимальних потенціалах формування потужностей на різних повітряних немає абсолютно ніякого сенсу, причому ні з економічної, ні з військово-технічної точки зору.

Розрахунки показують, що поле радіопідсвітки БС з розносом між БС у 35 км і потужністю випромінювання від 100 Вт забезпечує ефективне виявлення маловисотних аеродинамічних цілей з ЕПР 1м2 в так званій «просвітній зоні» з ймовірністю правильного виявлення 0,7 і ймовірністю помилкового виявлення не гірше 10-4.

Кількість супроводжуваних цілей системи «Рубеж» цілком визначається продуктивністю обчислювальних засобів.

Основні характеристики системи «Рубеж» були перевірені та пройшли державні випробування по виявленню маловисотних цілей, що відбувалися за бехпосередньої участі персоналу  ОАО «НПП «Кант», ОАО «РТИ им. академика А. Л. Минца» та військова академія повітряно-космічної оборони ВА ВКО им. Г. К. Жукова.

Таким чином, отримані результати випробувань фактично підтвердили перспективність застосування систем напівактивної локації маловисотних цілей в полях радіопідсвітки БС систем стільникового зв’язку стандарту GSM.

При відділенні приймального модуля системи «Рубеж» на відстані 1,3…2,6 км від БС з потужністю випромінювання 40 Вт повітряна ціль типу літак «Як-52» впевнено та стійко спостерігалася під різними ракурсами спостереження як в передній, так і задній півсферах вже першому елементі розрізнення.

Конфігурація існуючої сукупної розгорнутої мережі стільникового зв’язку РФ дозволяє у найближчій перспективі забезпечити гнучкий та достовірний моніторинг маловисотного повітряного і приземного просторів в полях радіопідсвітки БС мереж GSM зв’язку в прикордонній смузі зокрема.

Розгортання напівактивної системи радіолокаційного виявлення та супроводження «Рубеж» відбувається ешелонуванням в кілька рубежів виявлення на глибину 50…100 км, по фронту в смузі 200…300 км і по висоті 15-25…1500 м.

Кожен рубіж виявлення цілей представляє послідовний ланцюжок зон виявлення, які фактично перебувають між БС.

Парціальна елементарна зона виявлення формується на принципі дії однобазової просторово розподіленої (бістатичної) доплерівської РЛС.

Вказане принципове рішення засноване на тому, що при так званому «просвітному» багаторакурсному виявленні цілі її ефективна поверхня відбиття багаторазово зростає (резонує), що дозволяє виявляти малопомітні цілі, навіть які реалізовано по технологіям зниження радіолокаційної помітності («Slealth»).

Таким чином від одного рубежу до іншого рубежу виявлення відбувається уточнення кількості і напрямків пролітаючих цілей.

При цьому стає можливим алгоритмічне (розрахункове) визначення дальності до цілей та їх висот. Кількість одночасно реєстрованих цілей визначається пропускною спроможністю каналів передачі інформації по лініях стільникових мереж зв’язку.

Інформація з кожної зони виявлення надходить по мережах GSM в Центр збору та обробки інформації (ЦЗОІ), який може розташовуватися за багато сотень кілометрів від системи виявлення.

Ототожнення цілей здійснюється за пеленгаційним, частотним і часовим ознаками, а також за умови встановлення відеореєстраторів — по фактичному зображенню цілей.

Обмеження по швидкостям цілей для комплексу «Рубеж» у 1800 км/год (500 м/с) в пов’язано з обмеженнями продуктивності обчислювальних засобів командного пункту системи (далі – КПС).

Чим щільніше розташування базових GSM-станцій радіопідсвічування операторів мобільних телекомунікацій, а значить і прийомних постів, тим швидше повітряний об’єкт долає відразу кілька прийомних постів.

Якщо в зоні дії поля підсвічування виявляється відразу кілька десятків крилатих ракет, що летять з високими надзвуковими швидкостями, КПС просто не буде встигати отримувати кутові і азимутальні координати цілей і одномоментно обраховувати похилі дальності до них.

Таким чином система «Рубеж» може бути просто перевантажена, що призведе до значного зниження її ефективності. Слід розуміти, що для визначення моментів (часових застримок) випромінювання GSM-постами радіосигналів, які потім відбиваються від цілей, які далі надходять на приймальні пости, цільова інформація має надійти по на КПС для подальшої обробки та прийняття рішень, на що звичайно витрачається час.

Незважаючи не це, вважається, що витрати на розгортання радіолокаційної системи «Рубеж» у окремих позиційних районах та напрямках значно менші, ніж системи радіоелектронного придушення РЕП «Поле-21».

Механізм структурно-просторової організації системи РЕП «Поле-21» передбачає наявність ненапрямлених антен-випромінювачів (уніфікованих модулів) радіоперешкод Р-340РП практично на кожній базовій станції, при цьому на одну приймальну станцію системи «Рубеж» має співвідноситися до 10 випромінюючих базових станцій GSM-стільникового зв’язку.

Це означає, що на 8000 випромінюючих GSM-БС досить всього 800 приймальних станцій, обслужити або замінити які буде у рази простіше, ніж працювати з тисячами пристроїв уніфікованих антенних модулів формування радіоперешкод Р-340РП з резервними GSM-антенами системи «Поле-21».

За підсумком вищезазначеного надаються наступні висновки:

— просторово-розподілена система «Рубеж» використовує суцільне маловисотне радіолокаційне поле з багаторазовим багаточастотним перекриттям зон випромінювання, що створюються різними джерелами підсвітки (у тому числі базовими станціями стільникового зв’язку);

— робота радіолокаційного комплексу «Рубеж» заснована на принципах рознесеної кутомірно-сумарно-далекомірної напівактивної локації цілей;

— розгортання функціональних елементів радіолокаційної системи «Рубеж» на вже існуючій інфраструктурі мереж операторів стільникових телекомунікацій має серйозне економічне обґрунтування;

— розгортання системи РЕП «Поле-21», яка призначена для прикриття найважливіших об’єктів збройних сил РФ та інфраструктури РФ шляхом радіозаглушення апаратури споживачів глобальних супутникових радіонавігаційних систем противника в призначеній зоні, а також за умов прицільного застосування систем і комплексів високоточної зброї та радіолокаційної напівактивної системи «Рубеж», яка призначена головним чином для виявлення та супроводження існуючих та перспективних ЗПКН на траєкторія польоту у профілях малих та критично малих висот слід трактувати як суттєве нарощування можливостей ППО і ПРО РФ;

— у перспективі, за умови повномасштабного розгортання, система «Рубеж» буде здатна забезпечити високоефективне виявлення повітряних цілей у нижній межі радіолокаційного поля з висотами менше 300 метрів, за умови збереження радіопідсвічування повітряних цілей (на даний час вказані можливості забезпечуються навколо диспетчерських вузлів аеропортів та аеродромів);

— комплекс «Рубеж» має значний ресурсний та резервний потенціал для подальшого розгортання і масштабування, а саме: для нарощування чергового маловисотного радіолокаційного поля на загрозливих напрямках (для ЗС РФ); в частині забезпечення безпеки об’єктів державної охорони — комплекс можна розташовувати в приміських і міських районах для моніторингу повітряних терористичних загроз або контролю використання приземного простору (для Федеральної служби охорони РФ); контролю над польотами легких літальних апаратів і БПЛА на малих висотах і критично малих висотах (для ЗС РФ та управління польотами); для вирішення завдаь антитерористичного захисту стратегічно важливих об’єктів і охорони державного кордону РФ (для ФСБ РФ);

— вищезазначені засоби і способи вирішення завдань маловисотної радіолокаційної розвідки ні в якому разі не означають звуження розгорнутих чергових сил та засобів військ РТВ, РЕБ та ППО, які перебувають на постачанні ЗС РФ та виконують завдання за призначенням, а лише нарощують їх можливості.