Наголос

акцентуй на головному!

Про що йдеться в оприлюднених хакерами “листах Суркова”

161103152743_surkov_putin_640x360_afp_nocredit

Хакери із українського “Кіберальянсу” 3 листопада оприлюднили масив із 336 вхідних і 87 вихідних листів, отриманих, як вони твердять, шляхом зламу неофіційної електронної пошти співробітників приймальні Владислава Суркова – помічника президента РФ Володимира Путіна і куратора українського напрямку зовнішньої політики Росії.

Раніше хакерська група “Кіберхунта”, що входить до “Кіберальянсу”, оприлюднила дві тисячі листів, отриманих, за їхніми словами, із офіційної пошти приймальні Суркова – prm_surkova.gov.ru.

Новий злив із адреси “[email protected]”, зареєстрованої на ім’я Іван Іванов, містить проекти створення автономій в Україні від Одеси до Харкова, описи і розцінки виступів музичних груп у самопроголошених Донецькій та Луганській народних республіках, схему постачання палива у “ДНР” та навіть обговорення сценарію фільму в жанрі політичного “роуд-муві”, на якому стоїть ім’я російського режисера Юрія Бикова.

Злив інформації охоплює період 2014-2016 років. Раніше були опубліковані листи за 2013-2014 роки.

“Через вказану поштову скриньку проходили достатньо цікаві і часом навіть умовно “секретні” повідомлення, списки та звіти, хоча головна частина матеріалів поштового “дампу” є рутинною і не дуже інформативною”, – зазначають хакери.

За їхніми словами, головним оператором зламаної пошти була помічниця Суркова Марія Виноградова. Саме до неї звертаються більшість адресантів. Ім’я Марія вказано у замовленні 500 папок для документів в одному із інтернет-магазинів.

Утім, автор кількох вхідних листів звертається до якоїсь Євгенії. За словами хакерів, зламаною раніше офіційною поштою приймальні Суркова, серед інших, можливо, опікувалася (керувала) Євгенія Кудрявцева – співробітниця апарату помічника президента.

Додзвонитися до приймальні Суркова після першого зливу вдалося “Радіо Свобода”: хоча Виноградова і Кудрявцева відмовилися від коментарів, стало зрозуміло, що вони дійсно там працюють.

У новому зливі відбивається і твердження прес-секретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова, що “Сурков взагалі не користується електронною поштою”, – деякі адресанти навіть невеликі звернення надсилали у форматах Doc і PDF та просили роздрукувати їх для Суркова.

Новий злив також містить метадані (приховані характеристики) листів, які мали б свідчити про його достовірність. Утім, це не гарантує, що усі документи із цього зливу, справжні.

У приймальні Суркова Російській службі Бі-Бі-Сі не захотіли коментувати злив листування.

“Українська федерація”

В одному з вхідних листів до офісу Суркова, підписаному іменем Дениса Пушиліна – голови Народної ради самопроголошеної “ДНР”, є мапа “Української федерації”.

Згідно із цією мапою, Україна має бути розділена на три частини: Новоросію, Малоросію і Галичину. Крим на мапі не позначений.

Я не бачив те, про що ви говорите, це занадто награно, грає зрозуміло в чиїх інтересах

Денис Пушилін, голова Народної ради самопроголошеної ДНР

До складу Галичини, за планом, мали б увійти Львівська, Волинська, Тернопільська, Івано-Франківська, Рівненська, Чернівецька і Закарпатська області.

До складу Малоросії – Житомирська, Хмельницька, Вінницька, Київська, Черкаська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська і Чернігівська області.

До складу Новоросії: Одеська, Дніпропетровська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська і Харківська області.

Денис Пушилін заявив ВВС, що не коментує “різні фейки та підробки”. “Я не бачив те, про що ви говорите, це занадто награно, грає зрозуміло в чиїх інтересах”, – зазначив діяч самопроголошеної ДНР.

У зливі є і списки депутатів Верховної Ради України, які виступали зі схожими ініціативами.

“Ватник”

У травні 2015 року на пошту надійшов сценарій фільму “Волонтери” про росіянина з ім’ям Олег, який вирушає на Донбас і знайомиться там із “ополченцями”. Автором листа був такий собі Антон Малишев.

У відповідь Антону Малишеву надіслали рецензію на цей фільм. Автор на прізвище Бондаренко запропонував замінити назву фільму на “Ватник”, прибрати “введення головного героя як бандита”, і зробити його учасником “руху білих стрічок” у минулому.

Юрій Биков, ім’я якого стоїть у сценарії, підтвердив ВВС, що починав працювати над сценарієм, але, за його словами, зараз його допрацьовують інші сценаристи.

“Студія Russian World Vision запропонувала мені роботу над цим проектом, і я підключився, тема була на хвилі, мені хотілося розібратися, але з часом я зрозумів, що все неоднозначно. Ми попрацювали, зрозуміли, що у нас різні точки зору, і я став робити інші речі”, – розповів Биков.

Він також заявив, що не знайомий із Владиславом Сурковим і не надсилав йому сценарій.

Російська служба Бі-бі-сі зв’язалася із політологом Олегом Бондаренком, – листи, підписані цим ім’ям, надходили з тієї ж адреси, з якої прийшла й рецензія.

“Ви коли якісь листи пишете, будете готові їх коментувати? – запитав кореспондента Бі-бі-сі політолог Олег Бондаренко. – Постановка питання здається мені некоректною, це втручання у чиєсь приватне листування, як його можна коментувати”.

Свої робочі контакти із Сурковим Бондаренко також назвав питанням “приватного, особистого характеру”, і відмовився відповідати на нього. Він не підтвердив, але й не спростував справжність листування.

Вірші та проза

Також у злитому листуванні активно обговорюються творчі плани письменника Захара Прилепіна, а саме майбутню публікацію його книги про голову самопроголошеної ДНР Олександра Захарченка.

“Ми із Сурковим є родичами, часто зустрічаємося, а книга про Олександра Захарченка вже давно вийшла. Все, пока”, – сказав Російській службі Бі-бі-сі Захар Прилепін.

Двоюрідний брат Суркова був одружений із сестрою Прилепіна.

Книга “Все, що має вирішитись” вийшла у червні 2016 року. Вона базується на інтерв’ю голови “ДНР” Олександра Захарченка.

В опублікованому листуванні також є лист, який, імовірно, від прес-секретаря Йосипа Кобзона Варвари Виноградової. Вона пересилає вірш “москвича з Полтави”, адресований всій Україні.

“У планети на очах вбивають Україну. Чия рука підступним помахом кинула неньку в гільйотину?” – так починається твір, який частково пізніше опублікували на сайті “Комсомольської правди”.

Йосип Кобзон заявив Російській службі Бі-бі-сі, що вірш не пам’ятає: “Це було в грудні 2015 року, а ви мені в листопаді 2016 року телефонуєте”, – поскаржився він. Кобзон стверджує, що з Сурковим не спілкується.

Зрештою, в листуванні наведено кошторис виступу музикантів на фестивалі “Брат” у Донецьку, який в результаті не відбувся.

Судячи з кошторису, одним із учасників фестивалю міг бути колишній соліст групи “Агата Крісті” Вадим Самойлов. Він сказав Бі-бі-сі, що “нічого не знає” про злив і “з Сурковим ніколи не листувався”.

Втім, у квітні 2015 року Самойлов виступав на фестивалях “Новоросія Rocks” і “ДНРок” в Донецьку, а також на фестивалі “Сонце зійде” в Луганську. Разом з ним там виступали вже згадану у кошторисі Юлія Чичеріна і група “7Б”.

Хто стоїть за “Кіберальянсом”

Чи пов’язаний “Кіберальянс” із українськими спецслужбами? Один із хакерів повідомив Бі-бі-сі, що група є цілком автономною.

Якщо ми хочемо дати інформацію спецслужбам (бо вважаємо, що вона має оперативну важливість), ми зливаємо її анонімно

представник “Кіберальянсу”

“Якщо ми хочемо дати інформацію спецслужбам (бо вважаємо, що вона має оперативну важливість), ми зливаємо її анонімно. Намагаємося ділитися інформацією із волонтерами з більш прозорих структур, які вже самі можуть налагоджувати контакт із силовиками і передавати інформацію. Але для нас важливо залишатися незалежними в ухваленні рішень”, – відзначив співрозмовник.

Чи легко було зламати електронні ресурси із таким масовим конфіденційної інформації?

“Звісно, це нелегко, ми не будемо розповідати усі секрети”, – резюмував хакер.

“Кіберальянс” вже оголосив, що отримав доступ до листування ще кількох “помічників і клерків із адміністрації президента РФ”.

Кремль поки що жодним чином не коментував черговий злив українських хакерів.