munitsipalnaya-pensiya-s-1-yanvarya-2016-goda

 

Про особливості підвищення пенсійного віку в Україні, чи призведе нова реформа до підвищення рівня безробіття в ефірі радіостанції Голос Столиці розповіла експерт з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик.

Уряд не планує підвищувати пенсійний вік в Україні. Втім, в перспективі це необхідно зробити, заявив міністр соціальної політики Андрій Рева. За його словами, на нинішньому етапі в міністерстві розглядають можливість підняти пенсійний вік для тих українців, які мають невеликий трудовий стаж.

«У нас не вистачає грошей у Пенсійному фонді. Ми їдемо займати на Захід, приїжджаємо в Німеччину, зустрічаємося з Ангелою Меркель і скорботно їй в обличчя говоримо, що у нас не вистачає грошей на пенсії. Що вона подумає, як ви вважаєте, коли вік виходу на пенсію в Німеччині — 67 років?», — сказав Рева.

Чи можна наповнити Пенсійний фонд, не підвищуючи пенсійний вік, чи має підвищення стажу впливати на підвищення пенсії в ефірі радіостанції 106 FM розповіла експерт з питань соціальної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Маріанна Онуфрик.

Наскільки вірогідно, що пенсійний вік підвищать в найближчому майбутньому? 

— Зважаючи на останні заяви політиків, а також, що МВФ і наші міжнародні партнери дуже послідовно обстоюють ідею підвищення пенсійного віку, і враховуючи, що ми очікуємо в липні наступного траншу МВФ, то цілком можливо, що пенсійний вік буде збільшено. В останньому проекті меморандуму, який вдалося оприлюднити журналістам в листопаді минулого року вже стояла дата підвищення, вік підвищення -62 роки, тобто — на два роки для чоловіків і для жінок, але планувалося, що підвищення буде поступовим. Кожного року — по півроку.

Який на сьогодні встановлено пенсійний вік?

— І для чоловіків, і для жінок зараз встановлено 60 років, але знову ж таки, для жінок підвищення пенсійного віку відбуватиметься поступово. Тобто десь через 2,5-3 роки жінки виходитимуть на пенсію в 60 років.

Чи існують варіанти наповнення пенсійного фонду без підвищення пенсійного віку?

— Підвищення пенсійного віку справить дуже незначний вплив на погашення дефіциту, тому що суми будуть дуже невеликі. Тобто буде добре, якщо ми через чотири роки досягнемо економії в 5-6 мільярдів гривень. Серед інших механізмів економії коштів, погашення дефіциту, наприклад, позбавлення Пенсійного фонду невластивих для нього видатків, тобто так званого дотягування до пенсії, що зараз мають близько 70% наших пенсіонерів. Це коли вам нараховують пенсію відповідно до формули, закладеної в законодавстві, але цей розмір пенсії є нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого в державі. Тоді вам «дотягують», але це не страховий випадок, і не видатки Пенсійного фонду. Ці видатки мали б покладатися на державний бюджет безпосередньо, тобто стосувалися б системи соціального захисту і коригувалися з огляду на майновий стан о тримувача цієї допомоги. Інший механізм — це поступова ліквідація законодавчих норм, які дають право на достроковий вихід на пенсію. Зараз пенсійний вік у нас зараз 60 років, але середній вік виходу на пенсію приблизно 50 років. Багато категорій мають право дострокового виходу на пенсію: шахтарі, бортпровідники, доярки, комбайнери, чорнобильці, багатодітні матері. Наприклад, військовослужбовець в 45 років, можливо, за своїм віком, станом здоров'я не може виконувати покладені на нього функції. Але це не означає, що він втрачає працездатність, тобто така людина може працювати на інших роботах. Просто потрібно змінити вид діяльності. Наголошу, що при підвищенні пенсійного віку потрібно задуматися, чи буде забезпечено робочі місця для людей, які виходитимуть на пенсію на два роки пізніше.

Чи не спричинить пенсійна реформа підвищення рівня безробіття?

— Паралельно, пакетом потрібно приймати рішення і щодо підвищення пенсійного віку, і щодо забезпечення зайнятості цих людей. Адже неможливо позбавити людей і заробітку, і взагалі надії на будь-яку зайнятість. Те, що вони автоматично перейдуть в службу зайнятості і будуть значитися як безробітні та отримувати невелику допомогу, насправді не врятує цих людей, а з іншого боку, не дозволить значно зекономити.

Своєю думкою про підвищення пенсійного віку поділилися слухачі радіостанції Голос Столиці:

Олександр: Не потрібно підвищувати пенсійний вік. Просто потрібно розібратись з коштами, які витрачаються виконавчими органами цього фонду, центрами зайнятості, фондами з виплати пенсії тощо. Потрібно навести порядок — і будуть у нас гроші.

Віталій: Я думаю, наша влада всі свої реформи робить методом батога. Кожен, хто пропрацював, пенсіонер, я маю на увазі, зайвий рік, поки у нього є здоров'я, він повинен відчувати цей результат на своїй пенсії, на збільшенні пенсії, а не на зменшенні, як у мене вийшло. Я ще два роки пропрацював після 60, і мені зменшили пенсію на 200 гривень. А повинно бути все навпаки. Просто люди будуть працювати стільки, скільки у них є сил і бажання підвищити свою пенсію. Саме підвищення стажу має впливати на підвищення пенсії.

Анжеліка: Кажуть, что пенсійний вік у Німеччині 67 років. Але чомусь замовчують про тривалість життя європейського та українського, не порівнюють пакети із соцзабезпечення, не говорять, що наші пенсії, на жаль, не дають пенсіонерам взагалі жити нормально. Я вважаю, що повинна бути комплексна реформа в сфері забезпечення. Перше, якщо у когось є можливість і бажання працювати довше — будь ласка. Дійсно, працездатні люди повинні продовжувати працювати, якщо їхній дохід при цьому буде вищим. Другий момент — це пільги, адже багато необґрунтованих відмов для людей, які за станом здоров'я не можуть продовжувати працювати. І тут позиція держави абсолютно незрозуміла, і реформ ми не бачимо. Мене обурюють в нашому пенсійному забезпеченні люди, які виходять дуже рано на пенсію, або ж виходять на якісь фантастичні пенсії: депутати, колишні президенти, судді. Частина цих людей явно не гідні отримувати фантастичні пенсії.

Раніше заступник голови Бюджетного комітету Ради Віктор Кривенко в ефірі «ГС» розповів, що депутати не проголосували за документ, який пропонував підвищення соцстандартів на 5%.

Голова всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич в ефірі «ГС» розкритикував підвищення розміру ЄСВ з мінімальної зарплати. За його словами, підприємці — «це найбільш винахідливі люди», знають десятки способів обійти збори.

До речі, експерт громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» Володимир Дубровський заявив в ефірі радіостанції 106 FM, що обкладати використання робочої сили неправильно, тому політикам варто задуматися над повним скасуванням ЄСВ.

Раніше експерт з питань економіки Володимир Коновальчук у ефірі радіостанції Голос Столиці прогнозував потенційне зростання ВВП країни на рівні 5%, але за умови, якщо влада полегшить життя для малого і середнього бізнесу.
Читати повністю: http://newsradio.com.ua/2016_06_21/P-dvishhennja-pens-jnogo-v-ku-zaoshhadit-za-chotiri-roki-5-6-mlrd-grn-ekspert-9020/