33249

“Я роблю це, тому що ми глибоко переконані – не можна ризикувати європейською єдністю на очах у Росії”, – пояснював свої дії прем’єр, який раніше визнав – якщо у Брюсселі не буде згоди, Нідерландам доведеться поставити хрест на асоціації України з ЄС.

DW знайшла відповіді на ключові запитання щодо майбутнього угоди між Україною та Євросоюзом.

Чого вимагали Нідерланди?

Позиція Гааги звелася до чотирьох конкретних обмежень угоди з Києвом. Перше – асоціація не дає перспективу членства та не обіцяє її надати у майбутньому. Друге – відмова Україні у гарантіях колективної безпеки та наданні військової домоги. Третє – угода не дає українцям права проживати і працювати на території ЄС. Четверте – асоціація не зобов’язує ЄС до фінансової підтримки України. Висунені Нідерландами застереження не матимуть практичних наслідків для угоди про асоціацію. Адже всіх цих позицій, таких як обіцянки членства в ЄС чи військової допомоги, в угоді і так немає. Новим акцентом, який додали до угоди на прохання Нідерландів – боротьба з корупцією має бути центральною у відносинах Києва та Брюсселя.

Чому Амстердам вирішив переглянути угоду?

Спершу парламент Нідерландів – Генеральні штати – торік ратифікував угоду. Проте у квітні 2016 року відбувся референдум щодо цього питання – з явкою у 32 відсотки (за необіхідного мінімуму у 30) шість з десяти виборців сказали угоді “ні”. Голосування за законом має консультативний статус, проте неписана політична практика змушує уряд Рютте відреагувати на волевиявлення.

ЄС погодився на пропозиції Нідерландів – що далі?

“Уряд вирішить, що робити та направить свої пропозиції у парламент. Депутати у дебатах визначаться, як реагувати на них. Лише від них залежать подальші дії Нідерландів”, – пояснили DW у прес-службі нижньої палати Генеральних штатів. Зараз там не можуть точно назвати часові рамки такої дискусії. У парламенті зазначають, що йтиметься не про декларацію, а про “юридично зобов’язуючий” документ. Рютте ж у четвер заявив, що подасть документ на ратифікацію у січні.

Чого чекати від Генеральних штатів?

Усе непросто. Уряд, політики та експерти не беруться прогнозувати можливе голосування у парламенті щодо повторної ратифікації угоди про асоціацію Україна-ЄС. У нижній палаті більшість мають прихильники такого кроку – правляча коаліція з “Народної партії за свободу і демократію” (VVD) та Партії праці (PvdA). Їх підтримає партія “Демократи 66”.

Проте у верхній палаті парламенту, Сенаті, у цих трьох сил не стане голосів для більшості. Тому вирішальний голос матимуть депутати від “Християнсько-демократичного заклику” (CDA). У представників CDA у Сенаті немає єдиної позиції, сенатори голосуватимуть на власний розсуд.

Чому б просто не проігнорувати референдум?

Перед референдумом усі парламентські партії заявили, що поважатимуть результати волеявиявлення, якими вони б не були. Через це опозиція у Генеральних Штатах вимагала переглянути текст угоди, або взагалі відмовитися від неї. Ситуація ускладнюється прийдешніми виборами у Нідерландах. Новий склад парламенту обиратимуть у березні, зараз у рейтингах лідирує євроскептична “Партія за свободу”, яка гостро критикує владу за ігнорування позиції нідерландців.

Якщо Нідерланди все ж скажуть “так”, що далі?

Якщо обидві палати підтвердять ратифікацію, а король у рамках традиції поставить свій підпис, Нідерланди стануть останнім членом ЄС, який ратифікував угоду з Україною. Рада ЄС затвердить свої висновки – фактично, узагальнені та узгоджені з іншими членами Союзу вимоги Гааги – у додатку до угоди з Україною, пояснив DW речник представництва Нідерландів при ЄС.

Після того епопея навколо угоди між Києвом і Брюсселем завершиться. Водночас, не виключено, що в майбутньому виникнуть нові дебати навколо угоди. Адже в документі йдеться, що відхід від боротьби з корупцією з боку України, як і зневага до демократії, свобод людини чи верховенства права, можуть стати приводом для призупинення асоціації.

А що буде, якщо парламент провалить голосування?

Прем’єр Рютте на саміті ЄС після досягнутого компромісу допустив, що парламент все одно може не підтримати повторну ратифікацію. Раніше глава уряду визнав, що без підтримки депутатів у Гаазі доведеться відмовитися від угоди з Україною. Можливий провал голосування він також назвав вотумом недовіри своєму уряду.

Відмова Нідерландів від ратифікації не поставить хрест на угоді ЄС з Україною – чимала частина документа стосується рішень всього Союзу, а не окремих країн. Тим не менш, з’явиться чимало юридичних складнощів. Брюссель “буде змушений знайти рішення, щоб реалізувати положення угод про асоціацію та про вільну торгівлю іншим шляхом”, пояснював раніше в інтерв’ю агентству “Інтерфакс -Україна” глава представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі.