Наголос

акцентуй на головному!

Марина Порошенко віддала історичну будівлю в центрі під комерційну забудову

Другий номер політичного списку “Європейської солідарності” у Київраді і дружина п’ятого Президента України виступила ініціатором вирішення питання “про майнові питання, пов’язані з будівництвом житлового комплексу в пров. Чеслава Бєлінського, 6 у Шевченківському районі”. Попри те, що частина депутатів наполягала на відкладені розгляду цього питання та пошуку шляхів збереження цінності історичної будівлі.

Передісторія

Вперше проект рішення 08/231-15/ПР потрапив “на стіл” ще до депутатів минулого скликання. Тоді, 23 вересня 2020 року на розгляд Київської міської ради було винесено одразу 7 аналогічних проектів рішення, що передбачали знесення цінної історичної забудови з подальшим освоєнням земельних ділянок під будівництво. Розрахунок депутатів був простий – 24 вересня мала відбутися остання сесії міськради депутатів минулого скликання. “Прийняти рішення – прийняли, а політичні ризики будуть нести уже наші наступники”, – приблизно щось схоже витало в головах міських обранців.

Арт-інсталяція ГО “Мапа Реновації”. Будинок на Алли Горської – крайній, справаОднак, за день до вже згаданого голосування одна зі столичних громадських організацій, що опікується питаннями збереження культурної спадщини – “Мапа реновації” звернулась до міських обранців із закликом: “Не руйнуй – не голосуй!” За короткий час активістам організації вдалося мобілізувати тисячі небайдужих киян. Публікації у ЗМІ, громадське обговорення, акції протесту – проблема набула такого розголосу, що ще одному члену Європейської солідарності, а на той час – Голові одіозної Земельної комісії, Олександру Міщенку, довелося писати “виправдальні” пости. Депутат минулого і нинішнього скликань пояснював, що ніхто нічого зносити не збирається, а активісти неправильно зрозуміли суть запропонованих рішень.

Європейська Солідарність проголосувала за проект рішення, який сама ж закликала бойкотувати…Зрештою, коаліція депутатів міськради, яка вирішила на прийдешніх виборах балотуватися саме під брендом Європейської Солідарності вирішила виступити зі спільною заявою: “На найближчному пленарному засіданні Київської міської ради в порядок дня внесено низку земельних питань, які ставлять під загрозу знищення семи історичних будівель міста. Депутати, які представляють «Європейську Солідарність» в Київраді, не голосуватимуть за це рішення, оскільки нашим пріоритетом залишається захист культурної спадщини Києва

Трохи про саму будівлю

Комплекс за адресою: вул. Чеслава Белінського, 6 (нині – Алли Горської) складається з трьох будівель, що були споруджені в 1936 – 1937 рр. Автором проекту виступив видатний архітектора раньорадянського періоду – Г.А. Сластіонов. За радянських часів тут розміщувалися дитячі ясла №106 державного заводу «Транссигнал». Згодом будівлі передали до сфери управління охорони здоров’я по місту Києву. Принаймні останні 5 років всі об’єкти комплексу стоять напівзакинутими.

Сьогодні творінню арх. Сластіонова – 84. Втім, виглядає воно куди краще деяких новобудов…Попри такий статус, будинкам на Алли Горської, 6 вдалося зберегли свої історичні обриси та стилістичні ознаки. Як не дивно, але архітектурний комплекс минувала типова доля багатьох історичних пам’яток Києва: пожежа – розібраний дах – руйнування несучих конструкцій… Де-факто, творіння архітектора Сластіонова сьогодні залишаються елементом цінної історичної забудови. Елементом постконструктивістського етапу її розвитку.

Вирок Порошенко

Однак, остання обставина мало стурбувала депутатів. Вже згаданий проект рішення у першому ж пункті своєї резолютивної частини зазначав: “надати дозвіл на знесення нежитлових будинків за адресою, Чеслава Белінського, 6″ (нині – Алли Горської).

Марина Порошенко: “в центрі Києва неможливо залишати таку будівлю”За збереження комплексу будівель несподівано виступив Ігор Кириленко з “Опозиційної платформи за життя”. Зокрема, він зазначив про належність будівель авторству відомого архітектора Сластіонова та зазначив про необхідність зняття такого проекту рішення з розгляду. Його підтримав депутат від “Голосу” – Олександр Лінчевський. Він зазначив про можливість знайти альтернативу, якщо дане питання буде перенесено на наступне пленарне засідання.

Втім, з такою позицією була категорично незгодна Марина Порошенко з політичної фракції “Європейська солідарність”. Саме вона раніше виступала за зміну проекту рішення, зокрема, за заміну словосполучення “Будівництво житлового комплексу” на “Будівництво медичного закладу” у всіх відмінках. Втім, як показує містобудівна практика в столиці зміна формулювань в планувальній документації мало змінює фінальний результат. І якщо на просп. Перемоги зміг вирости садок з розміщення об’єктів житлової інфраструктури, то у пров. Алли Горської, скоріше за все з’явиться житловий комплекс з сімейною амбулаторією на першому поверсі крайньої прибудови.

Будівля ціла, на вікнах – решітки. Безхатченків не виявлено. З диких тварин – наявна білка:)Водночас, кінцевий текст рішення не змінює його суть, по факту – це інвестиційна пропозиція, де всі умови буде визначати саме майбутній інвестор проекту. Щодо зазначення “медичного закладу”, то його тип також визначений як приватний. Тобто місто віддає свою землю і дозволяє зносити своє майно взамін на те, щоб… “врешті навести там лад”, – як зазначила сама Порошенко. “Будівля знаходиться в аварійному стані… Зараз – це притулок для безхатченків і безпритульних тварин і безумовно в центрі Києва неможливо залишати таку будівлю, тому що там довкола місцеві мешканці, вони виховують там дітей”, – наголосила на необхідності зносу будівлі Порошенко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *