КИЇВ. 26 жовтня. УНН. ПЛР-тестування під час діагностики «ковіду» дуже часто дає неправильний результат, що може призвести до смертельно небезпечних наслідків. УНН поцікавився у лікарів-інфекціоністів, чому саме ПЛР-тест дає хибні результати, та яким чином можна підстрахуватись під час діагностування хвороби.

«ПЛР може бути псевдонегативним тому що забір був не з тої ділянки, де була велика кількість збудників, тобто техніка забору може бути порушена. Або чутливість методу є недостатня висока. Тому що якщо, наприклад, у тесту є умовних одиниць десять збудників, а він «знайшов» на дев’ять, то він може не вловити», — розповів лікар-інфекціоніст Ігор Гайдук.

З ним погоджується й лікар-інфекціоніст Лариса Мороз.

«ПЛР-тест потрібно брати в перші дні захворювання, поки вірус є у верхніх дихальних шляхах. Також важливу роль грає техніка його виконання: потрібно глибоко занурюватися в носову і ротову порожнину, десь 20-25 см. Тобто цей тест не є приємним, він є болючим, бо якщо таких відчуттів немає, тоді він хибно зроблений. І крім того, він повинен транспортуватися у спеціальному транспортному середовищі. А з моменту забору до моменту постанови повинна пройти максимум доба. Якщо вже більше, то можемо просто не виявити вірус», — зазначила вона.

Тому інфекціоністи вважають, що на будь-якому етапі захворювання важлива комплексна діагностика, а не виключно ПЛР-тестування. Так, лікар Гайдук вважає, що підкріплюючою альтернативою ПЛР може бути тест на антиген.

«Тест на антиген — це є добрий варіант і альтернатива ПЛР, бо ІФА на антитіла, наприклад, виявляє імуноглобулін, тобто реакцію організму на збудник, а не сам збудник чи його антиген. Тобто порівняти в позитивному плані можна ПЛР і метод виявлення на антиген», — впевнений експерт.

Лікар-інфекціоніст Лариса Мороз зазначила, що як і ПЛР, антигенний тест так само показує зараження у перші дні захворювання.

«На антиген тест буде виявляти зараження у перші терміни захворювання. Але його у нас ще немає, як буде, то ми подивимося», — розповіла вона.

Нагадаємо, за словами головного санлікаря України Віктора Ляшка в Україні з’явиться новий вид тестування на «ковід» — на виявлення антигену.

Відповідні тест-системи, зокрема, розроблені вченими вітчизняної компанії «Діапроф-Мед».

У МОЗ сподіваються, що такий вид дослідження дозволить розвантажити ПЛР-лабораторії та забезпечить ширше охоплення хворих діагностикою.

Крім того, тестам на антиген сьогодні віддають перевагу лікарі багатьох країн світу: він доступніший, точніший та швидший за ПЛР-тест.

Раніше УНН писав, що завдяки спрощенню урядом умов закупівлі нових антигенних тестів, лікарні та лабораторії зможуть закуповувати їх досить швидко.

Джерело: УНН