Виконувачка обов’язків міністра енергетики Ольга Буславець запросила уповноважених керівників Фонду держмайна, ТОВ «ДТЕК Енерго», ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» на нараду для вирішення питання щодо забезпечення вугіллям вітчизняного виробництва державного ПАТ «Центренерго». Про це пише Перший Блогпост.

Нараду було заплановано на 15-00 год у понеділок, 6 липня. Місцем проведення обрано будівлю Міненерго на вул. Хрещатик, 30 у Києві. Причиною проведення наради Буславець назвала усний наказ Президента Володимира Зеленського «щодо вирішення питання вимушеного простою шахтарів «ТОВ «Добропіллявугілля». При цьому, назва останньої фірми в запрошенні зазначена зі штучною помилкою, адже згідно ЄДР, підприємство називається «ДТЕК Добропіллявугілля».

Також в запрошенні зазначено, що нараду зібрано з метою виконання розпорядження Уряду від 17 червня «Про забезпечення паливної збалансованості електроенергетичної галузі України та безпеки поставок електричної енергії». Це розпорядження було ініційовано Міненерго. Документ зобов’язав теплові станції для виробництва електричної енергії використовувати виключно вугілля внутрішнього видобутку.

Це було пов’язано з тим, що раніше «Центренерго» використовувало для виробництва дешевший газ. Зокрема, за даними ЗМІ, з початку року «Центренерго» почало закуповувати газ у ТОВ «Юнайтед енерджі», в січні-травні фірма поставила 22,5 млн куб. м. палива на 103 млн грн. Фірма поставляла газ «Укрнафти» і входить в орбіту впливу Ігоря Коломойського.

З 1 квітня компанія ДТЕК вивела в простій (зупинила всі виробничі процеси, крім підтримки життєдіяльності) шахти підприємства, назвавши причиною «системну кризу в енергетичній галузі України». Це співпало з погіршенням кон’юнктури на ринку електроенергії і припиненням її експорту ДТЕК в Угорщину. В середині червня з шахтарями ДТЕК зустрілася Буславець.

В кінці червня шахтарі Ахметова оголосили страйк у Києві. За даними нардепа Михайла Волинця, до страйку приєдналися державні «Селідоввугілля» і «Мирноградвугілля» через заборгованість із зарплати. Схожий сценарій страйків ДТЕК використовував в 2015 для тиску на владу в рамках плану «Фортеця» для захисту бізнесу власника компанії Ріната Ахметова.

У травні «Економічна правда» повідомила про існування нового плану ДТЕК щодо виведення з кризи енергетичного бізнесу Ахметова. Видання виявило, що левова частка плану в різних формах вже реалізована, наприклад перегляд прогнозного балансу щодо зменшення виробництва на всіх електростанціях, крім ТЕС і «зеленої» генерації. Тут ДТЕК контролює 90% видобутку енергетичного вугілля, 70% всіх ТЕС і 25% «зеленої» генерації. В інтерв’ю Буславець заявила, що вона нібито нічого не знає про антикризовий план ДТЕК.

До речі, виконувачка обов’язків Міністра енергетики Ольга Буславець і до призначення на цю посаду лобіювала рішення на користь ДТЕК Ріната Ахметова. Керівником міністерства її визначив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, виходець з «ДТЕК-Західенерго» Ріната Ахметова, яке є монопольним виробником електроенергії в Бурштинському енергоострові.

Позаштатним радником Шмигаля з питань енергетики є Ігор Маслов, який тривалий час час займав керівні посади в компаніях Ахметова: в 2003-2005 роках працював в ТОВ «Сервіс-Інвест» (зараз «ДТЕК Високовольтні мережі»), з 2005 по 2007 рр. – в корпорації ДТЕК, а з 2012 по 2017 роки Маслов був директором з дистрибуції та збуту електроенергії ТОВ «ДТЕК», в 2017-2019 роках – керівником офісу зі стратегічних проектів «ДТЕК Енерго», в 2014-2019 роках – виконував обов’язки генерального директора ВАТ «ДТЕК Крименерго». Також Маслов працював в наглядових радах «ДТЕК Донецькобленерго», «ДТЕК ПЕМ – Енерговугілля», «Київенерго».