534a8bfb5176f2f3478c21099fbeff6ajpg28062016220228_w300

Є сумніви щодо того, чи варто ОСББ брати «теплий кредит»? «Твоє ОСББ» дає грунтовні відповіді

Чи можу я втратити квартиру через кредит, що взяло моє ОСББ?

Кредит бере юридична особа – ОСББ, а не кожен співвласник багатоквартирного будинку. Банк надає кредит без застави. Відповідальність за погашення кредиту несе виключно ОСББ. Для забезпечення погашення щомісячного внеску за кредитом ОСББ розраховує суму щомісячного внеску співвласника. Несплата за кредитом ОСББ можлива тільки в тому разі, якщо не всі співвласники сплачують платежі в повному обсязі. Тоді відповідну роботу із співвласниками-неплатниками проводить ОСББ.

Кредит – це ж дуже дорого!

Здається, що 25% – це дуже багато, 125% за п’ять років. Навіть якщо частину кредиту в розмірі 40% компенсує Держава, то все одно буде переплата 85%. Але це зовсім не так.

По-перше, якщо з банком домовитись про сплату кредиту за класичним графіком (тобто рівними частинами сплачувати кредит), то навіть без компенсації сума переплати за кредитом складе приблизно 62-63%.

По-друге, враховуючи компенсацію від Держави, навіть в мінімальному розмірі 40%, ОСББ може за 5 років сплатити навіть менше, ніж отримало (якщо кредит буде тільки на енергоефективні матеріали та обладнання). Така економіка получається тому, що Держава компенсує витрати не після сплати відсотків за кредитом, а майже після отримання кредиту, а якщо бути точнішим, зазвичай через 2-3 місяці після отримання кредиту. Тому більшу частину строку кредитування ОСББ сплачує відсотки не з суми ізначально отриманої, а з суми, яка на 40% менше, ніж було отримано ОСББ. Тому за весь строк кредитування, ОСББ може сплатити по кредиту враховуючи відсотки та банківську комісію, суму менше ніж отримано.

А головне – у кожного мешканця є вибір: або сплачувати існуючи рахунки за житлово-комунальні послуги, або впроваджувати енергоефективні заходи та ПЛАТИТИ МЕНШЕ НАВІТЬ ІЗ ВНЕСКОМ ЗА КРЕДИТОМ.

Страх зростання розміру відсоткової ставки та суми боргу.

Цей страх найчастіше з’являється у співвласників, які не мали власного досвіду кредитування, або їх досвід був негативним із різних причин. Насправді, кредит видається ОСББ на визначений строк під визначену відсоткову ставку із зазначенням чіткого порядку погашення кредиту. Керівнику ОСББ при підписанні кредитного договору треба уважно вивчити умови перегляду відсоткової ставки за кредитом.

Страх можливості непогашення кредиту ОСББ.

Для своєчасного та повного погашення кредиту ОСББ розраховує щомісячний внесок, який кожен співвласник повинен своєчасно сплачувати на поточний рахунок ОСББ. Виникають випадки, коли окремі співвласники не змогли своєчасно сплатити свій щомісячний внесок. У цьому випадку вже на етапі прийнятті рішення щодо впровадження енергоефективного заходу загальні збори співвласників можуть розглянути доцільність створення резервного фонду, який забезпечить накоплення резервних коштів у випадку затримки оплати внесків окремими співвласниками. Наприклад, ОСББ затвердило внесок у розмірі 0,67 грн./кв.м., який забезпечує погашення внеску ОСББ за кредитом та резервний фонд у розмірі 0,07 грн./кв.м., який забезпечить своєчасне погашення кредиту навіть при затримці сплати щомісячних внесків 10% співвласників.

Держава може не компенсувати частину кредиту.

Зараз вся компенсація сплачується у тому же поточному році, в якому прийнятий Державний бюджет (тобто гроші вже виділені), тому випадків неотримання компенсації не зафіксовано. До того ж гроші на компенсацію енергоефективних кредитів не модна використати на якісь інші програми, це цільові гроші які можна використати тільки на компенсацію кредитів.

Гроші у банку можуть згоріти.

Враховуючи, те що ОСББ повинно відкрити рахунок у банку в якому буде братися кредит, багато хто боїться, що гроші, які будуть на рахунку в цьому банку, можуть згоріти. Але переживати з цього приводу не варто, оскільки в програмі задіяні тільки державні банки і сума, яка буде знаходитися на поточному або депозитному рахунку, буде набагато менша від тієї, яку ОСББ отримали у банків в кредит.

Страх обмеження у виїзді закордон або у розпорядженні його майном. Кредитний договір укладається із юридичною особою – ОСББ. Його підписують дві сторони: ОСББ в особі керівника та Банк в особі уповноваженого представника. Тому на підставі цього кредитного договору жодних обмежень відносно третіх осіб (співвласників) не може бути. Співвласник на протязі всього строку кредиту має можливість виїжджати закордон, здійснювати будь-які операції із своїм майном, у тому числі продавати, дарувати, обмінювати свою квартиру. Водночас у кожного співвласника є обов’язок із сплати щомісячних внесків.

Страх підвищеної уваги з боку Банку.

Деякі співвласники бояться, що Банк буде дзвонити їм, приїжджати додому та на роботу. Насправді це не так. Позичальником за кредитом виступає ОСББ – юридична особа та будь-які дзвінки, візити можуть бути лише до позичальника-ОСББ та лише у визначених випадках. Наприклад, перевірки цільового використання кредиту, наявності прострочення платежу. Звичайного співвласника ОСББ турбувати Банк не буде.

Страх судів з боку Банку.

Деякі співвласники бояться, що Банк подасть позов на них в суд. Подача позову до суду з боку Банку є можливою лише при наявності кредитного договору, договору поруки або договору застави майна між Банком та даним співвласником. Кредит на впровадження енергоефективних заходів не потребує застави або поруки жодного із співвласників. Тому жодних підстав для подачі позову з боку Банку за кредитом на співвласника немає. При цьому важливо розуміти, що саме ОСББ при наявності заборгованості з боку співвласника має право звернутись до суду із метою забезпечення погашення щомісячного внеску співвласником на користь ОСББ. Але цей позов є можливим незалежно від наявності кредиту.

Страх невпевненості.

Коли співвласник чогось не знає, або не розуміє – він боїться та психологічно вважає правильним відмовитись від самої ідеї впровадження енергоефективних заходів. Але насправді єдиним раціональним рішенням є розібратися у сутності заходу, ознайомитись із усіма деталями, порахувати кожен із варіантів і прийняти рішення. Загальним повинно бути таке правило: порівняння щомісячної економії від впровадження заходу та щомісячних додаткових витрат на захід. Наприклад, за розрахунками Правління ОСББ щомісячна економія на опаленні від впровадження ІТП складе 5 грн./кв.м., а додаткові щомісячні витрати при оформленні кредиту без застави та початкового внеску на всю суму ІТП складуть 0,8 грн./кв.м. Для співвласника це означає, що на 1 кв.м. опалювальної площі він може отримати економію за опалювальний сезон (6 місяців) у розмірі 30 грн., але у випадку оформлення кредиту на всю суму для отримання цієї економії він повинен додатково сплатити 0,8 грн./кв.м.*12 міс.=9,6 грн. та зекономить свої кошти за перший рік у розмірі 30-9,6=20,4 грн./кв.м.

Страх того, що у нашому будинку не вийде.

Сьогодні вже запроваджено нове законодавство, що регулює утримання та управління житлом та дозволяє ефективно вирішувати проблеми багатоквартирних будинків. Окрім того, завжди є можливість запросити фахівців з енергоефективності та спеціаліста з банку і отримати необхідну інформацію для прийняття рішення.

Економічно обґрунтовані розрахунки дозволяють довести, що впроваджувати енергоефективні заходи та брати кредит – це вигідніше, ніж продовжувати платити зростаючі рахунки. Таким чином, якщо енергоефективний захід буде окупний, то переконати людей буде не важко, тому що в подальшому він принесе додаткові прибутки у вигляді реальної економії для кожного співвласника.