Національний банк України проаналізував рівень інфляції за лютий 2025 року, грунтуючись на даних Державної служби статистики. Згідно з оцінками регулятора, інфляція в річному вимірі зросла до 13,4%, а в місячному – на 0,8%.
Про це розповідає Наголос
Динаміка споживчої інфляції
«Динаміка споживчої інфляції була близькою до траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2025 року. Водночас базова інфляція і надалі перевищувала очікування через подальше зростання витрат бізнесу, зокрема на оплату праці».
Серед товарів, які дорожчали найшвидше, виявилися сирі продукти – їх ціни зросли на 13%.
«Швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно й крупи під впливом триваючих ефектів низьких минулорічних врожаїв. Ціни на свинину, курятину і цукор наближалися до цін країн ‒ торговельних партнерів на тлі стійкого експорту».
Зміни у цінах на продовольство та послуги
Інфляційні процеси також торкнулися оброблених продовольчих товарів, де річне подорожчання становило 16,7%. Регулятор пояснює цю динаміку зростанням цін на продовольчу сировину, а також збільшенням витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику.
«У результаті високими темпами дорожчали хліб і окремі хлібопродукти, олія, м’ясо та молокопродукти. Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад».
Ціни на непродовольчі товари зросли на 4,4% в річному вимірі, тоді як ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік. Також зафіксовано незначне зростання вартості послуг до 14,3% рік до року, зокрема в сферах охорони здоров’я, транспорту, зв’язку, відпочинку та культурних заходів. При цьому послуги з особистого догляду, страхові та фінансові послуги дорожчали повільніше.
Ціни на підакцизну продукцію зростали швидше через підвищення виробничих витрат та коригування цін у зв’язку з посиленням заходів боротьби з тіньовою пропозицією і ймовірним впливом впровадження Е-акцизу.
Крім того, зростання цін на пальне пришвидшилося у лютому порівняно з січнем, що стало наслідком високих темпів збільшення вартості автогазу. Водночас профіцит пропозиції бензинів, конкуренція на ринку АЗС та оптимізація логістики імпортних постачань стримували подорожчання пального.
Голова НБУ Андрій Пишний прогнозує, що інфляція продовжить зростати в найближчі місяці, але заходи регулятора дозволять знизити її до цільового рівня в 5%.