У Кремлі висловили думку, що не будуть дотримуватись узгодженого припинення вогню в Чорному морі, якщо Сполучені Штати не анулюють санкції проти російського державного банку «Россельхозбанк» та інших фінансових структур, які беруть участь у міжнародній торгівлі харчовими продуктами та добривами. Таку інформацію наводять аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Про це розповідає Наголос
Умови Кремля щодо санкцій
«Крім того, повинні бути скасовані санкції, які обмежують діяльність компаній, що займаються виробництвом та експортом продовольства і добрив, а також їхніх страхових компаній. Необхідно також скасувати обмеження, що стосуються обслуговування суден у портах, та санкції щодо суден, що плавають під російським прапором, які займаються торгівлею цими товарами. Також важливо зняти обмеження на постачання сільськогосподарської техніки та інших інструментів, що використовуються у виробництві продовольства і добрив. Сполучені Штати не надали росії подібного послаблення санкцій під час укладення зернової угоди в липні 2022 року», – зазначають експерти.
Переговори між США та росією
Після недавніх зустрічей у Саудівській Аравії, у заявах Білого дому та Кремля наголошувалося, що «Сполучені Штати допоможуть відновити доступ росії до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та забезпечити доступ до портів і платіжних систем для таких транзакцій». Проте у заявах США не міститься чітких умов, які б свідчили про те, що росія повинна дотримуватись режиму припинення вогню в Чорному морі в обмін на послаблення санкцій.
Президент США Дональд Трамп, коментуючи переговори, зазначив: «Ми враховуємо умови Кремля щодо угоди про перемир’я у Чорному морі. Є близько п’яти або шести умов, які ми розглядаємо». Питання про те, чи погодилися США на всі умови росії, зокрема, щодо зняття санкцій для банків і компаній, залишилось відкритим.
23-25 березня у Ер-Ріяді відбулися двосторонні переговори на технічному рівні між представниками США та українською делегацією. Також делегація США провела дводенні переговори з представниками росії, тривалість яких перевищила 12 годин.
Білий дім повідомив, що серед домовленостей з Україною у Саудівській Аравії було досягнуто згоди про безпечне судноплавство в Чорному морі та розробку механізму заборони ударів по енергооб’єктах. Кремль, у свою чергу, оприлюднив свою заяву, в якій йшлося про те, що росія та США погодили розробку заходів щодо заборони ударів по енергетичних об’єктах на термін 30 діб, починаючи з 18 березня 2025 року. Проте у заяві Вашингтона точні дати не були вказані.
Крім того, Москва стверджує, що домовленість про забезпечення безпеки судноплавства в Чорному морі набирає чинності лише після зняття ряду санкцій з росії, тоді як Вашингтон не згадував про таку умову у своїй заяві.