Москва наполягає на необхідності чітких гарантій безпеки для відновлення Чорноморської зернової ініціативи. Міністр закордонних справ росії Сергій Лавров в інтерв’ю російському «Первому каналу» зазначив, що такими гарантіями може бути лише прямий наказ з Вашингтона українській владі.
Про це розповідає Наголос
«Гарантії можуть бути винятково результатом наказу з Вашингтона Зеленському та його команді робити так, і не інакше. І мені здається, американські партнери цей сигнал наш сприйняли. Вони розуміють, що лише Вашингтон може домогтися позитивних результатів у припиненні терактів, припиненні обстрілів цивільної інфраструктури, енергетичної інфраструктури, не пов’язаної з ВПК», – заявив Лавров.
Результати переговорів у Саудівській Аравії
Щодо переговорів у Саудівській Аравії, російський міністр повідомив, що президентам росії та США наразі доповідають про підсумки зустрічі. Лавров зазначив, що делегація рф на переговорах наголосила на необхідності уникнення двозначностей у новій чорноморській ініціативі.
Українська та американська сторони не коментували цю заяву. Раніше речник Кремля Дмитро Пєсков пояснив, що зустріч делегацій росії та США, яка відбулася напередодні в Ер-Ріяді, носила технічний характер, тому зміст переговорів не буде оприлюднений.
Чорноморська зернова ініціатива
24 березня в Саудівській Аравії, в Ер-Ріяді, делегації США та рф завершили закриті переговори, що тривали понад 12 годин. За словами помічника президента росії Юрія Ушакова, обговорювалося можливе поновлення Чорноморської зернової ініціативи, яка стосується безпеки судноплавства в акваторії Чорного моря. Речник Кремля Дмитро Пєсков також згадував, що, крім відновлення зернової угоди, будуть розглянуті інші «нюанси» та «аспекти» припинення війни.
Угода, відома як Чорноморська зернова ініціатива, була укладена окремо росією та Україною з ООН і Туреччиною у Стамбулі у липні 2022 року та неодноразово продовжувалася. Проте, у липні 2023 року росія вийшла з цієї ініціативи, заявивши, що її вимоги щодо зняття обмежень на експорт російського зерна та добрив не були виконані. Водночас, Москва наполягала на підключенні «Россільгоспбанку» до системи міжбанківських платежів SWIFT.
Після виходу росії з Чорноморської зернової ініціативи, Україна забезпечила функціонування морського коридору через свої територіальні води, а також води Румунії і Болгарії. Безпеку судноплавства забезпечили Сили оборони України завдяки посиленому протиповітряному захисту в регіоні. Цей коридор почав діяти з серпня 2023 року, що дозволило експортувати українське зерно, незважаючи на постійні загрози з боку російської армії.