Міністр юстиції Казахстану Єрлан Сарсембаєв оголосив, що рішення Міжнародного фінансового центру «Астана» (МФЦА) щодо виконання арбітражного рішення на користь «Нафтогазу України» у справі проти російського «Газпрому» не буде реалізовано на території країни. Цю інформацію повідомили місцеві медіа.
Сарсембаєв зазначив, що судовий наказ був винесений в односторонньому порядку, без участі відповідача, і не має законної сили. «Це не остаточне рішення: воно має повідомчий характер. Відповідач має право у встановлений термін звернутися із заявою про скасування, після чого відбудеться повноцінний розгляд за участі обох сторін. Говорити про виконання на даному етапі передчасно», – наголосив міністр.
Крім того, він підкреслив, що казахстанське законодавство не передбачає механізмів для виконання рішень, які не мають юрисдикції Казахстану чи суду МФЦА. «Республіка Казахстан не стане транзитним майданчиком для виконання рішень, які не мають з нею правового зв’язку», – додав він.
На запитання про причини розгляду справи в суді МФЦА, Сарсембаєв пояснив, що «будь-яка особа має право звернутися до суду, проте це не завжди означає, що суд має відповідну юрисдикцію». Він також зазначив, що судовий процес у суді МФЦА ще не завершений і остаточне рішення ухвалить лише після вислуховування позицій обох сторін.
Суд першої інстанції МФЦА 20 травня визнав арбітражне рішення на користь «Нафтогазу» у справі проти «Газпрому» на суму понад 1,4 мільярда доларів. Йдеться про справу щодо транзиту російського газу, за якою «Нафтогаз» мав виконувати функції за угодою від 2019 року, що діяла до 1 січня 2025 року. Однак після початку повномасштабної агресії росії у травні 2022 року транзит через точку входу «Сохранівка» став неможливим. Незважаючи на це, українська компанія продовжувала надавати послуги з транзиту через пункт «Суджа», але «Газпром» відмовився сплачувати в повному обсязі.
У червні 2025 року міжнародний арбітражний трибунал у Швейцарії зобов’язав «Газпром» виплатити 1,37 мільярда доларів «Нафтогазу» через порушення контрактних зобов’язань. Як стверджує «Нафтогаз», з травня 2022 року «Газпром» не виконував свої зобов’язання за принципом take or pay, що призвело до ініціювання арбітражу в вересні 2022 року. У березні 2026 року українська компанія повідомила про остаточну перемогу в суді у Швейцарії.