Міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро висловив свою оцінку щодо нинішніх переговорних процесів із російською федерацією, підкреслюючи основні ризики та пастки, які можуть перешкодити досягненню миру. За його словами, Росія направила до Туреччини технічну делегацію для ведення переговорів, що, на його думку, є спробою уникнути санкцій та продовжити конфлікт без серйозних наслідків.
«Ми маємо порожнє крісло – це крісло, яке чекало на Володимира Путіна попри те, що президент Трамп висловив свою готовність і бажання сприяти переговорам між Україною та росією. Звісно, Володимир Путін направить технічну делегацію для переговорів з українською стороною сьогодні в Туреччині. Адже росія, безумовно, хоче уникнути масштабних санкцій проти нафти та фінансового сектору, які готують США та європейці в разі, якщо росія і далі відмовлятиметься від припинення вогню», – заявив Барро.
Основні пастки переговорного процесу
Голова французького МЗС назвав головні ризики, які можуть зірвати зусилля щодо досягнення миру. За його словами, перша пастка полягає у веденні переговорів, коли на Україні триває активна війна та падають бомби. Він наголосив, що минулі переговори у Бучі, які закінчилися зривом через жорстокі злочини, стали яскравим прикладом такої ситуації. Другою пасткою, на думку Барро, є спроби нав’язати демілітаризацію України та завадити їй шукати гарантії безпеки від своїх партнерів у післявоєнний час. Це, за його словами, приречено на провал, оскільки без надійних гарантій не може бути довготривалого миру.
Третя ризикована пастка – це передчасне зняття санкцій наперед, без виконання умов. Барро вважає, що саме ця стратегія стала однією з причин провалу переговорів у Стамбулі 2022 року.
Водночас, він запевнив, що європейські країни залишаються єдиними у своїй позиції щодо підтримки України та санкцій проти росії. «Ми продемонстрували це на минулих вихідних у Києві. Ми підтримуємо зусилля України щодо вступу у мирні переговори і готуємо масштабні санкції проти нафти та фінансового сектору в разі, якщо росія і далі ухилятиметься від діалогу», – підкреслив Барро.
В Анкарі 15 травня розпочалася зустріч президентів України та Туреччини Володимира Зеленського та Реджепа Таїпа Ердогана. Попередньо російська сторона повідомляла, що переговори з Україною у Стамбулі були перенесені на другу половину дня через ініціативу турецької сторони. У той час як українські та російські офіційні особи різко спростовували інформацію про запланований час переговорів, наголошуючи на їхній невизначеності та відсутності офіційних домовленостей.
Раніше президент України Володимир Зеленський наголошував на необхідності участі російського лідера у переговорах та висловлював готовність говорити з Путіним особисто. Водночас у Кремлі спершу не підтверджували участь Путіна у переговорах, але згодом оголосили склад делегації без його участі. У цей час президент США Дональд Трамп заявляв про можливу свою участь у переговорах залежно від їхнього прогресу, хоча конкретних планів ще не було озвучено.