Повномасштабна війна росії проти України розпочалася 24 лютого 2022 року, коли російські війська атакували країну на суші та у повітрі, охопивши всі ділянки спільного кордону. Для вторгнення в Київську область використовувалася територія Білорусі. На півдні російські війська окупували частини Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Про це розповідає Наголос
Президент росії Володимир Путін називає це вторгнення «спеціальною операцією», яка спочатку мала на меті «демілітаризацію та денацифікацію», а пізніше – «захист Донбасу». У вересні та на початку жовтня росія спробувала анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна та західні країни визнали ці дії незаконними, а Генеральна асамблея ООН 12 жовтня підтримала резолюцію, яка засуджує спробу анексії.
Незважаючи на запевнення російської влади, що армія не завдає ударів по цивільних об’єктах, щоденні обстріли українських міст з боку російської авіації, ракетних військ, флоту та артилерії призводять до руйнування житлових будинків та об’єктів цивільної інфраструктури.
«На кінець жовтня Україна оцінювала втрати росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових».
Відзначається, що росія сама повідомляла про значно менші втрати, говоривши про менше ніж 6 тисяч загиблих. У червні президент України Володимир Зеленський оцінив співвідношення втрат між Україною та росією на рівні один до п’яти.
Не подолавши опір Збройних Сил України, вцілілі російські підрозділи у квітні 2022 року залишили території Київської, Чернігівської та Сумської областей. У вересні українська армія під час блискавичного контрнаступу звільнила майже всю окуповану частину Харківщини. 11 листопада українські сили оборони витіснили російські підрозділи з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області були виявлені факти масових вбивств, катувань і зґвалтувань цивільних осіб, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що росія вчиняє геноцид, і країни Заходу активно беруть участь у підтвердженні фактів та розслідуванні злочинів. У свою чергу, росія заперечує всі звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Факти катувань та вбивств українських громадян почали відкриватися практично в усіх населених пунктах, які були звільнені від російської окупації, зокрема на Чернігівщині, Харківщині та Херсонщині.
З вересня 2022 року тривають запеклі бої на сході та півдні України. 6 червня 2023 року була зруйнована гребля Каховського водосховища, що призвело до затоплення великих територій, людських жертв, знищення сільгоспугідь, а також забруднення Дніпра та Чорного моря. Україна класифікувала це як екоцид.
За даними ООН, станом на кінець червня 2024 року, верифіковано щонайменше 33 878 постраждалих цивільних осіб, серед яких 11 284 загиблі. Однак реальна кількість втрат значно більша. Наприклад, вважається, що під час блокади та бомбардування Маріуполя загинуло більше 20 тисяч людей.