За результатами соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), більшість громадян України позитивно ставляться до спільної ініціативи України та США щодо тимчасового, 30-денного, припинення вогню. Опитування проходило з 12 по 22 березня 2025 року.
Про це розповідає Наголос
Згідно з отриманими даними, від 72% мешканців Сходу до 85% жителів Заходу України підтримують цю пропозицію або оцінюють її скоріше позитивно. Найчастіше респонденти, які обрали позитивні трактування (47%), вважають, що перемовини демонструють, що росія не прагне миру або порушує домовленості. Ще 12% бачать у цьому можливість для відновлення військової допомоги, а 18% – шанс на закінчення війни на прийнятних для України умовах.
Однак 17% опитаних висловили негативну думку щодо цієї ініціативи. Зокрема, 8% вважають, що це помилковий крок, який може послабити Україну, 7% вбачають у цьому прояв відчаю влади через ситуацію на фронті, а 2% розглядають це як початок капітуляції.
Реакція на вимоги росії
В період з 19 по 21 березня, після телефонної розмови між Дональдом Трампом та Володимиром Путіним, КМІС додав запитання щодо вимог росії під час переговорів. Переважна більшість українців – 79% – рішуче не сприймають ці вимоги для тимчасового припинення вогню, які включають зупинку мобілізації, припинення постачання зброї із Заходу і передачу розвідданих Україні. Лише 16% респондентів готові погодитися з такими умовами, причому 14% з них вважають це надзвичайно складним компромісом.
Переговори у Саудівській Аравії
24 березня у Саудівській Аравії, в Ер-Ріяді, делегації США та росії завершили закриті переговори, які тривали понад 12 годин. Помічник президента росії Юрій Ушаков раніше зазначав, що метою переговорів було обговорення можливого поновлення Чорноморської зернової ініціативи, що стосується безпеки судноплавства в акваторії Чорного моря. Речник Кремля Дмитро Пєсков додав, що в рамках обговорень будуть розглянуті інші аспекти припинення війни.
Також 23 березня в Саудівській Аравії відбулася зустріч делегацій США та України. За результатами переговорів український міністр оборони Рустем Умеров зазначив, що «розмова була конструктивною та змістовною – обговорили ключові питання, зокрема, в енергетичній сфері». Делегація України залишилася в Ер-Ріяді для продовження консультацій після завершення переговорів з росією.
Міністр оборони України Рустем Умеров, який перебуває в Саудівській Аравії, 24 березня прибув на місце переговорів із американською делегацією. Це вже другий раунд переговорів представників України і США, в проміжку між якими американські перемовники мали діалог із російською делегацією.
Раніше, після контактів з американською стороною, Київ прийняв пропозицію Вашингтона про припинення вогню без попередніх умов, тоді як Москва лише підтримала мораторій на взаємні удари по енергетичній інфраструктурі.
Опитування, проведене з 12 по 22 березня 2025 року, включало телефонні інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. В опитуванні взяли участь 1326 респондентів на підконтрольній Україні території, без урахування жителів окупованих територій і тих, хто виїхав за кордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка складає не більше 3,5%.