Рахункова палата України провела аудит, який підтвердив ефективне використання прямої бюджетної підтримки від Сполучених Штатів. Відзначається, що допомога, надана Україні в період з 2022 по 2024 роки, становила понад 30 мільярдів доларів і відповідала визначеним цілям.
Про це розповідає Наголос
Ключові угоди та їх реалізація
Основна частина фінансування була реалізована через кілька важливих угод, зокрема:
- Проєкт PEACE in Ukraine, який забезпечив фінансування у розмірі 27,05 мільярда доларів, з яких 12,7 мільярда спрямовано на підтримку виплат Пенсійного фонду України;
- Додаткова угода до програми розвитку, що передбачала 1,7 мільярда доларів;
- Грант Цільового фонду багатостороннього донорського співробітництва на 1,1 мільярда доларів.
Перевірка фінансової звітності гранту Цільового фонду підтвердила його прозорість та відповідність законодавчим вимогам. Аудит ефективності бюджетної підтримки США також засвідчив, що виділені кошти забезпечили оплату праці освітян і медичних працівників, а також підтримали пенсійну систему.
«Аудитори Рахункової палати підтвердили, що в умовах війни Пенсійному фонду України вдалося забезпечити стабільні виплати пенсій для понад 10 мільйонів пенсіонерів, зокрема завдяки залученню позик і грантів за проєктом PEACE», – наголосили у відомстві.
Рекомендації для підвищення ефективності
Перевірка використання 1,7 мільярда доларів бюджетної підтримки медичних послуг продемонструвала, що кошти були ефективно спрямовані на фінансування програми державних гарантій медичного обслуговування. Проте аудитори також висловили рекомендації щодо вдосконалення механізмів верифікації отримувачів виплат, покращення взаємодії державних інформаційних систем та запровадження більш ефективного контролю за соціальними виплатами.
«Запропоновані Рахунковою палатою рекомендації спрямовані на посилення контролю за використанням міжнародної допомоги, усунення виявлених недоліків та вдосконалення бюджетного управління загалом. Їх впровадження сприятиме підвищенню ефективності використання коштів, що є важливим кроком для збереження довіри міжнародних партнерів та зміцнення фінансової стійкості України в умовах війни та подальшого відновлення країни», – зазначила голова Рахункової палати Ольга Піщанська.
Як повідомив президент Володимир Зеленський, Україна отримала від США 67 мільярдів доларів військової допомоги та 31,5 мільярда доларів прямої фінансової допомоги для бюджету країни.