Перший заступник МВС України Євген Єнін: поліція – сервіс, а не каральний орган

Євген Єнін / фотоfacebook Eugene Enin

Заступник міністра закордонних справ Євгеній Єнін перейшов у Міністерство внутрішніх справ і став першим заступником нового голови відомства Дениса Монастирського. Після відставки Арсена Авакова це перша серйозна кадрова зміна в міністерстві, яке, відомо, дуже давно потребує реформування. Єнін, власне, буде курирувати реформи у МВС.

У 2020 року президент Володимир Зеленський уповноважив Єніна представляти Україну в судах проти Росії.

Єнін був заступником генерального прокурора Юрія Луценка з літа 2016 року до весни 2019 року, відповідав за міжнародну співпрацю. До цього він працював у структурі Міністерства закордонних справ, де пройшов шлях від секретаря посольства України в Молдові до заступника посла України в Італії.

Євген Єнін також працював «Українському інституті майбутнього» на посаді заступника директора та керівника проєкту щодо боротьби з контрабандою.

Як заявляє Мельник, нова команда дійсно бажає зменшити смертність на дорогах і бодай наблизитися до нульової смертності, як це буває в інших державах та містах ЄС.

Також в цьому напрямку відбувається робота до заохочення активістів до реалізації цієї ідеї, тому що поліція — сервіс, а не каральний орган.

За словами новоспеченого заступника міністра МВС, «серед завдань, є, насамперед підвищення рівня довіри до співробітників силових інститутів держави, а також — зменшення контактів громадян з чиновниками, адже отримання сервісів має сприйматися „із задоволенням, а не з жахом“».

Зауважимо, що перехід Єніна з МЗС до МВС, за словами аналітиків, це, стовідсотково, один із найпотужніших трансферів 2021 року, він посилить міністерство і допоможе його еволюційному розвитку.

Нагадаємо, Єнін відомий своєю активною участю в поверненні вкрадених Януковичем грошей, в результаті чого до бюджету України були повернуті півтора мільярди доларів.

Аналітики стверджують, що він, як службовець МЗС, достойно пройшов «тест» на витримку із організацією евакуації людей із захопленого талібами Афганістану.

Додамо, що Єнін в одному з інтерв’ю пообіцяв, що обов’язково буде тривати серйозна робота над розширенням безвізу. А українців, які живуть за кордоном, будуть активно залучати до участі в економічному і політичному житті країни. Зроблено це буде, зокрема, шляхом вирішення питання множинного громадянства.

У нещодавній бесіді він зазначив: «Ми всі бачимо криміногенну ситуацію в нашій державі, низький рівень довіри до поліції, високий рівень смертності на дорогах. Саме на цих пріоритетах ми сконцентруємо нашу увагу. Перш за все, поліція — це не каральний орган, це сервіс. І саме в цьому ракурсі ми будемо зосереджувати всі наші зусилля. Ми говоримо і про подолання технологічного консерватизму, яким страждають більшість урядових структур, в тому числі і Міністерство внутрішніх справ. Ми будемо активно впроваджувати цифровізацію міністерства і всіх наших сервісів

До речі, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповідав, що у відомстві Єнін курирує справи про збитий проросійськими бойовиками літак MH17 і збитий іранськими військовими рейс МАУ PS752. Він же займався юридичним переслідування Росії в міжнародних судах у справах, пов’язаних з агресією проти України. Крім того, заступник міністра курирував американський і азіатський напрями зовнішньої політики й роботу консульської служби.

Також Єнін курирував у МЗС великі спецоперації на територіях іноземних держав. Саме йому довірили координувати спецоперацію з повернення українок, які були у терористичній організації «Ісламська держава», і їхніх дітей із Сирії в Україну в грудні 2020 року. Про саму спецоперацію і тривалий процес повернення українських громадян із таборів біженців Заборона вже писала, проте ми не розповідали про роль заступника міністра закордонних справ.

Участь у цій спецоперації, рішення про повернення українок із Сирії приймалося особисто президентом Володимиром Зеленським. Повернути мали 49 осіб, які перебували в закритих таборах біженців Аль-Холь і Родж. Реалізовувати план на місці мали співробітники Головного управління розвідки (ГУР) при Міноборони України. Однак незадовго до проведення операції на територію Іракського Курдистану, звідки група мала відправитися в Сирію, прибула також група співробітників Служби безпеки України під керівництвом тодішнього першого заступника голови СБУ та голови Антитерористичного центру Руслана Баранецького. За інформацією джерел Заборони, санкцію на це видав саме Євгеній Єнін.

У результаті на місці стався конфлікт між спецслужбами, і забрати в Україну вдалося лише двох жінок і сімох дітей.

Гучною спецоперацією заступника міністра закордонних справ стала евакуація українців з Афганістану. Після того, як на початку серпня радикальний ісламістський рух «Талібан» захопив контроль над країною, з Афганістану стали масово тікати місцеві громадяни й іноземці. Різні країни досі намагаються евакуювати своїх громадян. 27 серпня українські військові допомогли вивезти з Кабула майже 400 осіб. Більшість із них були афганцями, і тільки 80 — громадянами України.