Експерт пояснив, чому процентні ставки за депозитами продовжуть знижуватись

Починаючи з березня 2021 НБУ задіяв інструмент підвищення обліковоїставки для стримування інфляції, однак банки не поспішали підвищуватипроцентні ставки за депозитами.

Про це повідомив голова Ради НБУ Богдан Данилишин на своїй сторінці у Facebook.

Так, з 5 березня 2021 облікову ставку було підвищено до 6,5% річних, а з 16 квітня ще на 1,0 в.п. до 7,5% річнихцілому на 150 б.п.).

За словами експерта, це рішення відразу зумовило підвищення ставок за кредитами, однак процентні ставки за депозитами, навпаки, продовжувализнижуватись. Чому це так?

По-перше – нейтральна вартість грошей в економіці знизилась під впливомскорочення попиту. Це є ключовою причиною того, чому процентні ставки за депозитами в нинішніх умовах не зростають, залишаючись навіть нижчерівня інфляції.

«Однак недосконалі моделі цього не враховують, оскільки оцінюютьнейтральну ставку виключно на індикаторах зовнішньої привабливостіУкраїни. Це призводить до некоректної оцінки стартової позиціїмонетарної політики та генерування хибних рішень», — написав Данилишин.

По-другедомінування немонетарної інфляції. Основна частина інфляції не пов’язана з чинниками внутрішнього попиту, а отже її пригніченнямонетарними інструментами створюватиме негативні імпульси для бізнес-активності.

По-третєнизький рівень гривневої монетизації економіки. Гривневагрошова маса складає порівняно низький рівень від ВВП (близько 30%), так само як і гривневі депозити населення від його приватного споживання.

«Взагалі на цілі споживання населення витрачає понад 95% своїхгрошових доходів. Це зумовлює низький коефіцієнт корисної дії відпідняття ключової процентної ставки, яке просто не в змозіпереспрямувати потоки коштів з цілей споживання на цілізаощадження»,зазначив експерт.

По-четвертекритичність проблеми підвищення рівня кредитуванняекономіки. За словами Данилишина, в умовах структурної кризи, як нинішня, важливо зберегти та підтримати ліквідність реального сектора економіки, оскільки від цього залежать перспективи та можливість подальшогошвидкого відновлення. На жаль, підвищення облікової ставки вже вплинулона здорожчання кредитного ресурсу для бізнесу, що матиме наслідкомподальше звуження економічної діяльності, скорочення робочих місць та зниження рівня доходів і заощаджень населення. Це віддалятиме економікувід інфляційної стабільності, оскільки продукуватиме нові структурнідисбаланси та немонетарні інфляційні ефекти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *