Людмила Шемелинець - куратор обласних «смотрящих» Держгеокадастру

Поділитися

Наприкінці 2017 року на засіданні Ради регіонального розвитку Президент Петро Порошенко, відгукуючись на заклики бізнесу «не вставляти палиці в колеса», підняв тему корупції в Держгеокадастрі. У відповідь Прем’єр-міністр Володимир Гройсман звільнив тодішнього в.о. голови Держгеокадастру і заявив, що “смотрящиє” лишилися в 2013 році». Проте, то була тільки заява. Мережа «смотрящих» в Україні процвітає й надалі. Завідує нею перший заступник голови Держгеокадастру Шемелинець Людмила Миколаївна. Саме пані Шемелинець “множить на нуль” слова Президента про боротьбу з корупцією в Держгеокадастрі.

 

Востаннє Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру мала повноцінного керівника в 2016 році. Ним був протеже Володимира Гройсмана – Максим Мартинюк, який зараз обіймає посаду першого заступника Міністра аграрної політики та є виконувачем обов’язки аграрного міністра. Після підвищення Мартинюка Держгеокадастром керували виключно «в.о.» (зазвичай – зручна форма тримати чиновника на гачку). Виконуючим обов’язки було призначено Олега Цвяха, який протримався на посаді трохи більше року та був звільнений саме після згаданої Ради регіонального розвитку 24 жовтня 2017 року. Замість нього в.о. було призначено Олександра Колотіліна, але реальне керівництво та вплив в Держгеокадастрі опинилися в руках ставлениці Мартинюка – першої заступниці Голови служби Людмили Шемелинець, яка пройшла тернистий корупційний шлях від секретарки скандального екс-ректора Петра Мельника до “смотрящого” від “єнакієвських” за земельною корупцією в усій Україні.

 

 

Шемелинець була призначена на посаду у липні 2014 року – після Революції Гідності. Призначена попри те, що раніше була далеко не рядовим «регіоналом»: балотувалася по списку Партії регіонів до Київради, як юрист представляла інтереси Віктора Януковича у судах, керувала виборчим штабом Партії регіонів, була на платній основі помічником народного депутата-регіонала Сергія Баронова-Мохорта, який відзначився голосуванням за «мовний» закон Ківалова-Колесніченка.

 

 

Все починається з малого: з зернинки – хліб, з промінчика – зоря… На початку кар’єри Шемелинець працювала секретаркою у приймальні одіозного регіонала Петра Мельника, підносячи йому ранкову каву та хрумкі огірочки з горілкою, і навчалася у нього в Національній академії державної податкової служби в Ірпені. Саме через Шемелинець Петру Мельнику передавали так звані “книжечки” та “конвертики” (хабарі за вступ, призначення на посаду, подяки за вирішення питань). Так Людмила Шемелинець набула першого корупційного досвіду. І треба віддати належне – їй це сподобалося, і вона стала гідною ученицею Мельника.

 

 

Одіозний регіонал, екс-ректор податкового університету Петро Мельник

 

Далі, як то кажуть – більше. Призначення до Держгеокадастру компетентні джерела пояснюють тим, що Людмила Шемелинець є представницею так званого клану «вінницьких». Народилася і виросла на Вінниччині. Останні чотири роки її кар’єра рухається паралельно з кар’єрою вінничанина Максима Мартинюка, який почав працювати з Гройсманом за часів його мерства у Вінниці. Саме з Мартинюком пов’язують сьогодні існування тіньового кабінету, що контролює кілька дозвільних державних структур в Україні, серед яких і Держгеокадастр. У цьому угрупуванні саме Шемелинець проявила себе, як ефективний менеджер по збору данини через мережу “смотрящих” Держгеокадастру.

 

У 2015 році Мартинюк перейшов на посаду голови Держгеокадастру, не менш прибуткового відомства. Слідом за ним з ДАБІ до Держгеокадастру перейшла і Шемелинець. Уникнувши звільнення через скандал зі Цвяхом, вона фактично стала управляти земельною галуззю в Україні в переддень анонсованої Гройсманом земельної реформи.

За які ж заслуги виказана їй така довіра? Адже членство в Партії регіонів – не єдина сумнівна сторінка в біографії Людмили Шемелинець. У період з 2007 по 2010 роки, за часів головування в столиці Леоніда Черновецького, вона працювала заступником директора КП «Київблагоустрій» (як відомо, на той час це була найбільш корумпована структура, особливо в питанні МАФів). У 2011-2014 роках – займала посаду заступника директора, а згодом і директора департаменту Держземагентства України. Того самого агентства, що через гучну хабарницьку славу та засилля корупції було реформовано саме у Держгеокадастр.

Юрій Іванющенко – він же Юра Єнакієвський. Раніше Шемелинець координувала смотрящих цього кримінального авторитета

 

Керуючи управлінням Держземагентством, Шемелинець попризначала на ключові посади потрібних собі людей. Тих же, хто відмовлявся працювати в схемах, масово звільняла з роботи з порушенням чинного законодавства. Так, керівника Тернопільського обласного агентства було звільнено з посади в той час, коли він перебував на стаціонарному лікуванні. Замість нього написали заяву і підробили підпис. З іншого боку, призначений Шемелинець радник Голови відділу міжнародних відносин Державного Агентства земельних ресурсів України В’ячеслав Тарнавський був затриманий на передачі хабаря за видачу документів на користування землі в Обухівському районі Київської області.

Службове посвідчення затриманого В’ячеслава Тарнавського, підписане Людмилою Шемелинець

 

Цілком очевидно, що Людмила Шемелинець досконало вивчила схеми найбільш корумпованих структур в Україні. Тому не дивно, що жодної анонсованої реформи Держгеокадастру не проводиться. Натомість працює схема, при якій при оформленні земельної ділянки знаходяться «відмазки» і людину перенаправляють до приватної фірми, яка готова вирішити проблемні питання з документацією за грошову винагороду. Традиційно такі фірми розташовуються поблизу обласних управлінь Держгеокадастру. І так за кожним дозволом. Людина приходить до державної установи. Не може там вирішити питання і починає шукати тих, хто може допомогти. Така допомога приносить мільйони гривень. Всі ці потоки йдуть на Київ щомісяця. Контролюють процес смотрящиє в областях.

Найбільш кричущими питаннями в роботі Держгеокадастру є дерибан землі державного резерву України, схема видачі землі ряженим під «АТОшників» (для справжніх АТОвців землі зазвичай немає!). Дуже часто такі дії здійснюються під конкретних замовників. Ціна за гектар землі в такій схемі стартує від 500-700 доларів і мова йде про землі придатні для ведення господарської діяльності чи рентабельні для комерційного будівництва. Активно здійснюється тіньовий розпродаж земель державних установ та організацій, які дісталися «в спадок» від Радянського Союзу. А фермери платять за те, щоб взяти землю в оренду. Наприклад за 10 га на 49 років віддають по 3000 доларів.

 

Коментарі користувачів інтернету із Закарпаття

 

Окремої уваги заслуговує розпил земель Національного університету біоресурсів і природокористування України, що володів та володіє величезними обсягами ласих шматків землі неподалік Києва та по всій Україні. Все це відбувається під безпосереднім наглядом Людмили Шемелинець, адже вона крім посади, має прямий зв'язок з НУБІПом, так як її чоловік – Шемелинець Іван Іванович є доцентом цього університету.

Ще одне важливе питання – земля Національної академії аграрних наук України. Площа земель, якими володіє НААНУ, стрімко зменшується, якщо в 2013 році вона володіла 450 тис. га землі, то в 2017 академія втратила 10 частину своїх земель. Цікаво, що Академія аграрних наук входить до трійки найбільших землекористувачів України, проте призначення використання 40% землі є достеменно невідомим.

Все це було б неможливо без погодження та прикриття Державної служби геодезії, картографії, яка є головним органом влади в земельній сфері. Створення цієї структури подавалося як щось нове. А лишилося все як і раніше. Куратори, смотрящиє, тіньові потоки. Змінилося тільки ім’я куратора. Тепер це – Людмила Шемелинець.

 

 

Читайте також

13.11.2018
10:43
Рада міністрів закордонних справ на засіданні 19 листопада обговорить ситуацію на Донбасі і в Азовському морі, зокрема п...
13.11.2018
08:54
Палестинські радикали запустили з сектора Гази з вечора понеділка 370 ракет по Ізраїлю, 100 з них перехоплені системою П...
12.10.2018
18:47
Загальна кількість дітей, що загинули або отримали поранення на Сході України цього року, становить 28 осіб. Про це сьог...
09.10.2018
18:29
Доповідь щодо змін правил процедури Парламентської асамблеї Ради Європи не пройшла на жовтневій сесії. Про це УНН розпов...